Marmara bölgesinden toplanan ruminantlardaki pasteurella multocida enfeksiyonlarının real time PZR ile teşhisi ve multilocus sequence typing yöntemi ile filogenetiğinin araştırılması
Investigation of pasteurella multocida infections in ruminants collected from marmara region by real time PCR and determination of phylogeny with multilocus sequence typing
  1. Tez No: 879481
  2. Yazar: ASLI GÖNÜLKIRMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Marmara Bölgesi il ve ilçe teşkilatlarından Pendik Veteriner Kontrol Entitüsü'ne bakteriyolojik teşhis amacıyla gelen, 166 adet sığır ve koyuna ait pömonili akciğer dokularında P. multocida etkeninin varlığı klasik kültürel (konvansiyonel) yöntem ve Real time PZR yöntemiyle eş zamanlı olarak çalışılmıştır. Çalışılan dokulardan kültür yöntemiyle 5 (%3,01) tanesi pozitif olarak identifiye edilirken, 42 (%25.3) tanesi Real time PZR ile pozitif olarak tespit edilmiştir. İki yöntem sonuçları değerlendirildiğinde pozitiflik oranları arasındaki farkın kaydadeğer olduğu görülmüştür. Multilocus Sequence Typing metoduyla yapılan saha izolatlarının kendi içlerindeki ve Robert type 1 P. multocida (Pendik Veteriner Kontrol Entitüsünde üretimi yapılmış olan) aşı suşuyla aralarındaki genetik farklılıkların değerlendirilebilmesi amacıyla seçilen 15 pozitif saha izolatı ve aşı suşu birlikte sekanslanmıştır. Sonuç olarak P. multocida'nın teşhisinde konvansiyonel yöntemlerin birçok değişken faktöre bağlı olarak etken varlığını belirlemede yeterli olamadığı gözlendiğinden Real time PZR yöntemiyle desteklenmesinin, P. multocida varlığının tespitinde ve enfeksiyonlarıyla mücadelede daha verimli olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of P. multocida agent in the pneumonia lung tissues of 166 cattle and sheep, which came to Pendik Veterinary Control Institute from the provincial and district organizations of the Marmara Region for bacteriological diagnosis, was studied simultaneously with the classical cultural (conventional) method and the Real-time PCR method. While 5 (3.01%) of the studied tissues were identified as positive by culture method, 42 (25.3%) were identified as positive by Real time PCR. When the results of the two methods were evaluated, it was seen that the difference between the positivity rates was significant. In order to evaluate the genetic differences between the field isolates made by the Multilocus Sequence Typing method and the Robert type 1 P. multocida (produced at Pendik Veterinary Control Institute) vaccine strain, 15 selected positive field isolates and vaccine strains were sequenced together. As a result, since it was observed that conventional methods in the diagnosis of P. multocida were not sufficient to determine the presence of P. multocida due to many variable factors, it was thought that supporting it with the Real time PCR method would be more efficient in detecting the presence of P. multocida and in combating its infections.