Bölgesel kalkınma ve yönetişim: 1915 Çanakkale Köprüsü örneği
Regional development and governance: 1915 Çanakkale Bridge example
- Tez No: 580530
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YÜCESAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kamu reformu kapsamında gündeme gelen yönetişim kavramı bölgesel kalkınmanın itici gücü olabilecek bir potansiyele sahip görülmektedir. Ülkemizde özellikle 1970'lerden itibaren gündeme gelmiş ve geleneksel kamu yönetim anlayışına alternatif getirerek özellikle Avrupa Birliği üyelik süreci kapsamında değerlendirilmiştir. Gelişen teknolojik imkânlar iletişim alanında hızlı bir değişim öngörmekte ve yönetsel fonksiyonlarda küçükten büyüğe bu değişimden etkilenmektedir. Ülkelerin kuruluş felsefeleri ve geçmişleri var olan yönetim sistemleri üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Kimi ülkeler merkeziyetçi bir yapı üzerinden örgütlenmiş kimileri ise örgütlenmelerini daha gevşek bir merkezi yapı ile buna bağlı kuvvetli bölgesel yönetimler üzerinden geliştirmişlerdir. Türkiye bu itibar ile merkeziyetçi bir yapıya sahiptir. Bölgelerin geniş coğrafi yapıları ve farklı demografik, kültürel ve coğrafi özellikleri dikkate alındığında bölgesel kalkınma adına insan merkezli bir yönetim anlayışı ile yerele daha fazla karar hakkı verilmesinin bölgeler adına faydalı sonuçlar getirebileceği yaklaşımı hep savunula gelmiştir. Coğrafyası farklılıklar içerecek kadar büyük ülkelerde bir takım sebeplerle alakalı olarak bölgesel gelişmişlik farkları olabilir. Yönetim sistemleri, bölgelerin kalkınma süreçleri ve buralardaki yerel yönetim modellerini etkileyecektir. Bu çalışmada Bölgesel Yönetim Modellerinin özellikle AB uygulamaları ve Türkiye'de konu edilen Bölgesel Yönetişim Modelleri arasındaki ilişkinin analiz edilmesi; Çanakkale Boğazı'nda yapımına başlanan köprü özelinde Paydaşlarla Danışma Süreci'nin yönetişim örneği olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Çanakkale Boğazı Köprüsü'nün inşa ve işletme sürecinde etkilenecek yerlerin başında Lapseki geldiğinden, Lapseki halkının köprü ile ilgili algısı Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi SPSS ile analiz edilmiş, elde edilen veriler ile Paydaş Katılım Planı ve Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme (ÇSED) raporunun etkinliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Governance term in the context of public reform is seen as a potential pushing factor for regional development. In our country especially from 1970's regional governance term comes on the table gives an alternative to classical public governance approach and considered deeply during European Union membership process. Developing technological opportunities foresees a rapid change on communication and governance functions from small to large affected from this change. Establishment philosophy of countries has determining impact on governance styles. Some countries established on a centralized structure and some established from a loose centralized structure; Turkey has a centralized structure in this context. When it's taken into account of regions large geographical land and different demographical, cultural and geographical specialities in the name of regional development giving more authority to regional governance with a human centred approach may give better results due to benefit of regions. Large countries due to some reasons which have imbalances in geography may have unequal developed regions. Governance Systems will impact on Regional Development Process and Local Governance. In this study articles followed aimed to analyse relation of Regional Governance Models especially in EU applications and same subject in relation with subjected Regional Governance Models in Turkey. It is aimed to examine the Consultation Process with Stakeholders as an example of governance in the bridge construction started in Çanakkale. Lapseki is one of the places to be affected during the construction and operation of the Çanakkale's Bridge, the perception of the people of Lapseki about the bridge was analyzed with the Statistical Package for Social Sciences SPSS. and the effectiveness of the Stakeholder Engagement Plan and Environmental and Social Impact Assessment (ESIA) report.