İşletmelerde insan kaynakları personel tedariki uygulamalarında İŞKUR'un yeri ve etkinliği üzerine bir alan araştırması
A field study on İŞKUR's place and effectiveness in human resources personnel procurement applications in enterprises
- Tez No: 580552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENEKŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de kamu istihdam kurumu olarak Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR), işletmeler tarafından personel tedariki konusunda hangi ölçüde kullanıldığının araştırılarak, işletmelerin personel tedariki konusunda İŞKUR'u kaynak olarak kullanıp kullanmama nedenleri hakkında tespitlerde bulunmak ve İŞKUR'un bu konuda etkinliğinin artırılmasına katkıda bulunmaktır. Bu amaçlara ulaşmak için Nisan-2019'da Çorum ilinde faaliyet gösteren elli ve üzeri çalışanı olan yüz tane işletme ile yüz yüze anket yapılmıştır. Anket sonuçlarının çözümlenmesi SPSS 18.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin dönüştürülmesinde yüzde ve frekansları gösteren tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde literatür araştırması yapılmış olup, insan kaynaklarıyla ilgili kavramsal bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde İŞKUR hakkında genel bilgiler, Kurumun istihdam politikaları, personel tedarik kaynağı olarak İŞKUR'un yeri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise İŞKUR ile ilgili bir alan araştırması yapılmış ve bu araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Yapılan araştırmada, araştırma evrenindeki işletmeler ve personel temini için İŞKUR'la irtibat kurup kurmadıkları, işletmelerin faaliyet süreleri, sektörleri, insan kaynakları planlama sıklığı, açık işlere yönlendirilen kişilerin uygunluğu, Kurum personelinden memnuniyet durumları gibi verilere göre karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda işletmelerin personel tedariki için yüzde 70 oranında İŞKUR'a başvuruda bulunduğu, başvuruda bulunmayan yüzde 30'luk kısmın ağırlıklı olarak İŞKUR'un bürokratik işlemlerini çok fazla bulduğundan başvurmadıkları, personel tedariki için İŞKUR'la irtibata geçen işletmelerin İŞKUR'un bürokrasisini ve sistemini yüzde 62,9 oranla normal bulduğu, işletmelerin tamamının İŞKUR personelinin tutum ve davranışlarından yüzde 83 oranla memnun olduğu gibi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of Turkey Employment Agency as a public employment agency in Turkey this study (İŞKUR), which is considerably investigating whether used on the supply of staff by business, the business of the staff observations about reasons not to use the İSKUR resources on the supply available and İŞKUR in this regard to increase efficiency. In order to achieve these goals, a face-to-face survey was conducted with fifty and over fifty employees in the province of Çorum in April-2019. The results of the survey were analyzed with SPSS 18.0 software. Descriptive statistics showing percentage and frequency were used for the conversion of the data. In the first part of the study, literature research has been done and conceptual information about human resources is included. In the second part, general information about İŞKUR, employment policies of the Institution, information on the place of İŞKUR as a source of personnel supply are given. In the third section, a field study was conducted about IŞKUR and the results of this study were included. In this research, whether the companies in the research universe contacted with İŞKUR and the duration of activities of the enterprises, their sectors, the frequency of human resources planning, the suitability of the persons directed to open jobs, the satisfaction of the personnel of the institution were compared. As a result of the research, 70 percent of the employers apply for İŞKUR, 30 percent of the applicants do not apply because they find the bureaucratic procedures of İŞKUR too; The results were found to be normal compared to the rate of 62.9 percent, and all of the enterprises were satisfied with 83 percent of the attitude and behaviors of İŞKUR staff.