Forum tiyatro yöntemiyle göç ve mültecilik kavramlarının incelenmesi
The concept of migration and refugees by forum theatre method
- Tez No: 580555
- Danışmanlar: PROF. ALEV MERAL TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yüzyılın en çarpıcı olgularından birisi olarak göç, birçok tarihi, politik ve edebi alanın ilgi odağı olmuştur. Göçün toplumsal, ekonomik ve sosyal çıktıları vardır. Bununla beraber göçün içerisinde kalmış ya da göçe maruz kalmış kişiler üzerinde psikolojik ve sosyolojik bazı etkileri de vardır. Tarihten günümüze insanlar bir takım doğal felaketler, savaşlar, kuraklık gibi olumsuz nedenlerden etkilenerek yaşadıkları yeri terk edip kendilerine yaşanabilecek yeni alanlar aramışlardır. Bu durum da göçün tarihini insan topluluklarının oluşmasını tarihine kadar götürmektedir. Fakat günümüzdeki göç olgusu tarihteki örneklerine nazaran daha konvansiyonel bir görünüme sahiptir. Bu araştırma kendisine göç olgusunu konu edinen tiyatro oyunlarını forum tiyatro bağlamında kritik edecektir. Bu anlamıyla araştırma içerisinde belirlenmiş Göçebe, Üç Kız Kardeş ve Göç Dalgası isimli tiyatro oyunları göç olgusu bağlamında değerlendirilecek ve forum tiyatrosu önerileri getirilecektir.
Özet (Çeviri)
As one of the most striking phenomena of the last century, there has been an interest in migration, many historical, political and literary issues. Migration has political, economic and social outcomes. On the other hand, there are some psychological and sociological effects on immigrants. From the history to the present day, people have been affected by negative events such as natural disasters, wars and droughts, and have searched for places to live. This situation leads to the history of migration until the creation of human communities. However, today's migration phenomenon has a more conventional appearance compared to the examples in history. This research will be critical of theatrical plays in the context of the forum theatre. In this sense, The Nomadic, Three Sisters and the Wave of Migration theatre plays will be evaluated in the context of the phenomenon of immigration and forum theatre suggestions will be introduced.