Fitokimyasal bir madde içeren lipozomal ürün geliştirme ve kalite kontrol çalışmaları
Studies on development and quality control of liposomal product containing A phytochemical substance
- Tez No: 775410
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Berberin bir izokinolin alkaloididir, amberbaris , altın mühür ve goldthread gibi bitkilerde bulunmaktadır. Berberine geleneksel ilaçlar olarak bilinir ve antimotilite özellikleri nedeniyle bağışıklık sistemiyle ilgili (ishal) hastalıklarda kullanılmaktadır. Ayrıca; antidiyabetik, antikanser ve antioksidan başta olmak üzere bazı önemli farmakolojik etkiler göstermektedir. Berberin hidroklorür etkin maddesinin hidrofobik özelliğinden dolayı düşük çözünürlük ve düşük biyoyararlanım göstermesi ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanılmasında dezavantajyaratmıştır. Günümüzde bu sorunu aşmak için nano ilaç taşıyıcı sistemler kullanılmaktadır. Lipozomlar; nano taşıyıcı sistem olarak, fosfolipidlerden oluşan hidrofobik ve lipofilik bileşikleri kapsülleyen küresel veziküllerdir. Bu çalışma, Berberin hidroklorürün yüklü lipozomlar hazırlanmasını ve formülasyon karakterizasyonlarını içermektedir. Berberin, lesitin ve hidrojene soya fosfatidilkolin gibi fosfolipitler ile kapsüllenip biyoyararlanımını iyileştirmiştir. Yapılan çalışmada, Lipozomal Berberin, ince film hidrasyon yöntemiyle hazırlandı ve ayrıca polietilen glikol gibi anyonik polimerlerle kaplandı. Her ne kadar lipozomların partikül boyutunun buyumesine neden olsa da lipozom stabilitesini ve biyoyararlanımı iyileştirebilmektedir. Formüle edilmiş lipozomal Berberin yöntemi, Yüksek Basınç Sıvı Kromatografi (YBSK) ekipmanı kullanılarak doğrulanmıştır. Ayrıca lipozomal Berberinin enkapsülasyon etkinliği %94 olarak hesaplanmıştır. Geçirimli elektron mikroskopisi(TEM) kullanarak, lipozomal nano parçacıkların oluştuğunu ortaya çıkardı. Lipozomal Berberinin zeta potansiyeli zetasizer cihazı ile ölçülür. Ayrıca lipozomal berberinin in vitro salımı mide ve bağırsak ortamında diyaliz membranı kullanılarak hesaplandı ve 72 saat içerisinde sırasıyla %60 ve %97 olarak belirlendi. Uygun fizikokimyasal özelliklere sahip olan oral solüsyon dozaj formunda lipozomal Berberin formülasyonları geliştirildi. Lipozomal ilaç taşıyıcı sistem formülasyonları ile büyük çapta üretim yapmak, lipozomlara enkapsüle olan madde miktarını ve kalitesini daha üst seviyeye çıkarmak için yeni teknikleri deneyerek çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Berberine is an izoquinoline alkaloids and it is found in plants like bar-berry,goldenseal and goldthread. Berberine has known as traditional medicines and it is used in diarrhea because of antimotility properties. Additionally, it shows some pharmacological actions particularly antidiabetic, anticancer and antioxidant effects. Because of hydrophobic property, along with low solubility and bioavailability, application of Berberin hydrochloride was impeded for a long period of time. Nowadays, to overcome this problem Nano drug delivery systems have been used. Liposomes are spherical vesicles which is consisted of lipids specially phospholipids and encapsulate hydrophobic and lipophilic compounds. This study involves the preparation of Berberine hydrochloride loaded liposomes and their formulation characterizations. Berberine was encapsulated with lecithin and hydrogenated soy phosphatidylcholine and has improved it`s bioavailability. Liposomal Berberine is prepared by thin film hydration method and further covered by anionic polymers like polyethylene glycol. Eventhough, it causes to increase particle size of liposomes but it can improve liposome stability and bioavailability. Furthermore, formulated liposomal Berberine method is validated by using High Performance Liquid Chromatography (HPLC) equipment. In addition, encapsulation efficiency of liposomal Berberine was calculated %94. Transmission emission microscope revealed that liposomal nano particles have been formed. Zeta potential of liposomal Berberine is measured by zetasizer. Moreover, In vitro release of liposomal berberine is calculated by using dialysis membrane in gastric and intestinal environment and determined %60 and %97 within 40hours respectively. As a result of this study, liposomal Berberine formulations in oral solution dosage form with appropriate physicochemical properties were developed. All preparation process should be done by applying new techniques to enhance the amount and quality of substance loaded on considered type of liposomes.