Bilim ve bilimsel bilginin doğasının ortaokul 7. sınıf öğrencilerine drama yöntemiyle öğretilmesi
Teaching the science and the nature of scientific knowledge to the 7th grade students with drama method
- Tez No: 580571
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesiyle çağımızda bilgiye ulaşmak oldukça kolay hale gelmiştir. Ancak elde edilen bilgilerin, doğruya ve gerçeğe ne kadar yakın olduğunu belirlemek ve bilimsel bilgiyi sorgulamak günümüzde asıl önemli olan husus olmuştur. Bilimi ve bilimsel bilginin doğasını anlama bu konuda bize oldukça yardımcı olabilmektedir. Öğrenciler, bilimin doğasını kavradıkça var olan bilgiler üzerinde düşünme, analiz edebilme ve sorgulama becerilerini geliştirebilmektedirler. Bu bağlamda, bu tezde drama etkinliklerinin öğrencilerin bilimin doğasını anlamalarına katkı sağlayacağı düşünülerek; ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin bilim ve bilimsel bilginin doğası hakkındaki görüşlerine drama etkinliklerinin (bilim insanlarının yaşamlarını canlandırmaya yönelik etkinliklerin) etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada, tek grup öntest-sontest basit deneysel desen kullanılmıştır. Öğrencilerin görüşleri bilimin doğasının 7 boyutunda incelenmiş ve drama etkinlikleri bu 7 boyutu kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Çalışma grubu Bursa şehrinde Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulunda 7. Sınıfta okuyan 30 öğrenciden oluşmaktadır. Drama etkinlikleri haftada 3'er saat olmak üzere 4 hafta sürmüştür. Her hafta bir bilim insanının hayatı canlandırılmıştır. Araştırma verileri 18 açık-uçlu sorudan oluşan bir anketin, drama etkinlikleri öncesi ve sonrasında (ön test ve son test) öğrencilere uygulanmasıyla toplanmıştır. Öğrencilerin açık-uçlu sorulara verdikleri cevaplar“kavram yanılgısı”ve“bilimsel yanıt”olmak üzere 2 kategoriye ayrılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, drama etkinlikleri sonucunda ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin görüşlerinde; bilimsel bilginin değişebilirliği, bilimsel bilginin deney ve gözlemlere dayanması, bilimsel bilginin öznelliği, bilimsel bilginin sosyal ve kültürel yapısı, teoriler ve kanunlar, gözlemler ve çıkarımlar boyutlarında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Sadece, öğrencilerin bilimin doğası boyutlarından yaratıcılık ve hayal gücü konusunda ön testte de yüksek oranda bilimsel yanıtlar verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid progress of science and technology, it has become very easy to reach information in our age. However, to determine how close the information is to the truth and to question scientific knowledge has become the most important issue today. Understanding science and the nature of scientific knowledge can help us greatly. As students comprehend the nature of science, they can develop their thinking, analysis and questioning skills. In this context, in this thesis, it is thought that drama activities will contribute to students' understanding of the nature of science; The aim of this study is to determine the effect of drama activities (activities aimed at reviving the lives of scientists) on the views of middle school 7th grade students about the nature of science and scientific knowledge. In this study, one group pretest-posttest simple experimental design was used. The views of the students were examined in 7 dimensions of the nature of science and the drama activities were prepared to cover these 7 dimensions. The study group consisted of 30 students in 7th grade at Şehit Gendarmerie Private Bahadır Aydın Secondary School in Bursa. Drama activities lasted 4 weeks, 3 hours per week. Every week the life of a scientist is revived. The research data were collected by applying a questionnaire consisting of 18 open-ended questions to the students before and after the drama activities (pre-test and post-test). The answers of the students to the open-ended questions were divided into two categories as“misconceptions”and“scientific answers”. According to the findings of the research, as a result of drama activities, in the opinions of 7th grade students; It is determined that there is a meaningful difference in the dimensions of the interchangeability of scientific knowledge, scientific knowledge based on experiments and observations, subjectivity of scientific knowledge, social and cultural structure of scientific knowledge, theories and laws, observations and inferences. It was found that only the students gave high level of scientific answers in the pre-test about creativity and imagination from the nature of science.