İzmir ili içme sularında doğal radyoaktivite tayini ve yıllık doza katkısı
Determination of natural radionuclides in drinking waters in i̇zmi̇r province and the contribution of the annual radiation dose
- Tez No: 580578
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde İzmir ili içme ve yeraltı sularında doğal olarak bulunan 226Ra, 210Pb ve 210Po aktivite konsantrasyonları ve insanların ortalama içtikleri sular (Dünya Sağlık Örgütü'nün verileri) dikkate alınarak yıllık soğurulan doz miktarları hesaplanmıştır. Bilindiği gibi radyoaktif maddeler doğal olarak çevremizde bulunmaktadır (Uranyum, Toryum, Potasyum gibi). Ayrıca bazı radyoaktif bileşimler insan aktiviteleriyle de meydana gelebilir veya artış gösterebilir (örneğin radyoaktif maddelerin tıpta ve endüstride kullanılması, tarımda fosfat'lı gübrelerin kullanımı, fosil yakıtların kullanıldığı santraller). İçme suyunun tat, koku ve görünümünün yanı sıra sağlık açısından da kullanımının güvenli olması gerekmektedir. İçme ve kullanma sularında bulunan radyoaktif maddelerin (toplam alfa ve toplam beta) konsantrasyonları için üst sınır Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation- WHO) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirtilmiştir. Bu çalışmada doğal radyonüklidlerden 226Ra, 210Pb ve 210Po'un aktivite konsantrasyonları musluk ve yeraltı su örneklerinde analiz edilmiştir. Su örnekleri İzmir'in İlçelerinden (10 yeraltı, 32 musluk suyu) alınmıştır. Sudaki 226Ra, 210Pb ve 210Po'un konsantrasyonlarının sırasıyla 5,0-177,1; 1,0-34,4; 0,95-18,2 mBq/L aralığında değiştiği bulunmuştur. Bu değerler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bu konuda verilen limitlerin altında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 226Ra, 210Pb and 210Po activity concentrations which were found naturally in the drinking and ground water of İzmir and the average amount of people absorbed by taking into consideration the data of the WHO were calculated. Radioactive materials occur naturally in the environment (for example uranium, thorium and potassium). In addition, some radioactive compounds may also occur or increase in human activities (eg use of radioactive substances in medicine and industry, use of phosphated fertilizers in agriculture, thermal power plant using fossil fuels). Drinking water should be safe in terms of taste odor appearance as well as in terms of health. World Health Organisation (WHO) and Turkish Standards (TSE) have established maximum contaminant levels for gross alpha and gross beta. In this study, 226Ra, 210Pb and 210Po, which are natural radionuclides, were analyzed in tap and ground water samples. Water samples were taken from İzmir province (10 ground, 32 tap water). The concentrations of 226Ra, 210Pb and 210Po in water were found between 5.0-177.1, 1.0-34.4, 1.0-18.2 mBq/L respectively. These values are below the limits given by the World Health Organization (WHO).