Üniversite öğrencilerinin problemli internet kullanımında bağlanma stilleri ve sosyal bağlılığın yordayıcı rolünün incelenmesi
Investigation of the predictive role of attachment styles and social connectedness in university students' problematic internet use
  1. Tez No: 580579
  2. Yazar: MÜZEYYEN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR ERASLAN ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, üniversite öğrencilerinin problemli internet kullanım düzeylerinin bağlanma stilleri, sosyal bağlılık ve çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmış betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Birincisi üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ve sosyal bağlılık düzeylerinin problemli internet kullanımlarını yordayıcı rolünün incelenmesidir. İkincisi ise üniversite öğrencilerinin problemli internet kullanımlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Anadolu Üniversitesi'nin örgün programlarına devam eden 1012 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın verilerini toplamak için Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi, Sosyal Bağlılık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi ise betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizi ile yapılmıştır. Araştırmanın bulguları kapsamında yapılan hiyerarşik çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre sosyal bağlılık değişkeni ve bağlanma stilleri değişkeninin alt boyutlarından olan saplantılı bağlanmanın, korkulu bağlanmanın ve güvenli bağlanmanın üniversite öğrencilerinin problemli internet kullanım düzeylerinin anlamlı yordayıcıları olduğu, kayıtsız bağlanma değişkeninin ise anlamlı yordayıcısı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a descriptive study aimed to investigate the problematic internet usage levels of university students according to their attachment styles, social connectedness and various variables. The research has two main objectives. The first is to examine the role of attachment styles and social connectedness levels in university students predicting problematic internet use. The second is to examine the problematic internet usage of university students according to various variables. The study group consisted of 1012 students attending Anadolu University's formal programs in the spring term of 2017-2018 academic year. The Problematic Internet Use Scale, Relationship Scales Questionnaire, Social Connectedness Scale and Personal Information Form were used to collect the data of the study. Data were analyzed by descriptive statistics, independent sample t test, one way variance analysis, correlation coefficient and multiple regression analysis. According to the results of the hierarchical multiple regression analysis conducted within the scope of the study, it was concluded that preoccupied attachment, fearful attachment, and secure attachment, which are sub-dimensions of the social commitment variable and attachment styles variable, were not significant predictors of problematic internet use levels of university students, and dismissing attachment variable was not a significant predictor.