Üniversite öğrencilerinin sağlıklı internet kullanımını arttırmaya yönelik çözüm odaklı grupla psikolojik danışma programı ile grup rehberliği programının etkililiğinin incelenmesi
Investigating the effectiveness of solution oriented group counselling and group guidance programs to promote healthy internet use of university students
- Tez No: 648210
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÖZABACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Amaç: Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin sağlıklı internet kullanımını arttırmaya yönelik çözüm odaklı grupla psikolojik danışma programı ile grup rehberliği programının etkililiğini incelemek amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırma 3x3 (üç grup; deney 1, deney 2, kontrol grubu; üç ölçüm; ön test, son test, izleme testi) modeline dayalı yarı deneysel bir çalışmadır. Bu araştırmanın bağımsız değişkenleri Sağlıklı İnternet Kullanımını Arttırmaya Yönelik Çözüm Odaklı Grupla Psikolojik Danışma Programı ile Sağlıklı İnternet Kullanımını Arttırmaya Yönelik Grup Rehberlik Programı uygulaması, bağımlı değişkeni ise üniversite katılımcılarının interneti problemli olarak kullanma düzeyleridir. Araştırmanın çalışma grubu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Çay Meslek Yüksek Okulunda 2018-2019 öğretim yılı bahar döneminde eğitim gören üniversite öğrencileri arasından seçkisiz olarak seçilmiştir. Her grupta 13 kişi olmak üzere toplam 39 üniversite öğrencisi ile çalışılmıştır. Uygulamalardan önce (ön test), uygulamalardan sonra (son test) ve uygulamalar tamamlandıktan üç ay sonra (izleme testi) olarak Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği (PİKÖ) uygulanmıştır. Araştırmada çözüm odaklı grupla psikolojik danışma oturumlarına katılan öğrencilerin katıldıkları her bir oturumdan sonra o oturuma ilişkin deneyimleri yapılandırılmış günlükler olarak mail yoluyla alınmıştır. Ön test, son test ve izleme testi ölçümlerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde, ölçüm ve gruplar arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek için, karışık ölçümler için ANOVA (Mixed ANOVA) analizi tekniği kullanılmıştır. Yapılandırılmış günlüklerin çözümlenmesinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the aim was to examine the effectiveness of solution-oriented group counselling and group guidance programs to increase healthy internet use of university students. Method: This study is a semi-experimental study based on 3x3 (three groups: experimental 1, experimental 2, control group; three measurements: pre-test, post-test, follow-up test) model. The independent variables of the study are the implementations of Solution Focused Group Counselling Program to Promote Healthy Internet Use and Group Guidance Program to Promote Healthy Internet Use, and the dependent variable is the level of problematic internet use of participants. Participants are students at Afyon Kocatepe University Çay Vocational School in the spring term of 2018-2019 academic years were randomly selected and placed into the study group. The groups in the study consist of 13 students in each group and 39 students in total. The Problematic Internet Usage Scale (PIUS) was administered before as pre-test and after the implementations as post-test, and three months after the final implementation as follow-up test. In this study, the opinions of students who participated in the solution-oriented group of counseling sessions were taken through structured diaries via emails after each session they attended. In the analysis of the data obtained from the pretest, posttest and follow-up tests, ANOVA (Mixed ANOVA) analysis technique was employed for mixed measurements to determine whether there is a significant difference between the measurements and the groups. Structured diaries were subjected to content analysis.