Toprak kaynaklı ısı pompasının ekserji analizi
Exergy analysis of ground source heat pump
  1. Tez No: 580581
  2. Yazar: SEMRA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Soğuk iklime sahip Erzurum ilinde toprak kaynaklı ısı pompasının performansını incelemek, ekserji analizini yapmak, sistemin Erzurum ili için uygunluğunu tespit etmek amacıyla bir deney düzeneği kurulmuştur. Sistem; ısı pompası ünitesi, toprak ısı değiştiricisi ve yardımcı ekipmanlardan oluşmaktadır. Bu çalışmada, toprak kaynaklı ısı pompası sistemi için ekserji analizi yapılmıştır. Sistemin analizinde, 2009-2010 yılı ısıtma sezonundaki deneysel sonuçlar kullanılmıştır. Isı pompası ve sistemin etkinlik katsayıları sırasıyla yaklaşık 2,6 ve 2,2 olarak hesaplanmıştır. Deneysel veriler üzerinden yapılan hesaplamalar sonucunda ısı pompasının ortalama ekserji verimi %35, tüm sistemin ortalama ekserji verimi ise %31 olarak bulunmuştur. Ayrıca, sistem elemanlarının ekserji kayıpları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An experimental setup was established so as to examine the efficient of the ground source heat pump, to carry out exergy analysis in Erzurum with a cold climate and to determine the suitability of the system for Erzurum. The system consists of heat pump unit, ground source heat exchanger and auxiliary equipment.In this study, the energy and exergy analysis of ground source heat pump (GSHP) system is performed. In the system analysis, the results of the experiments in the heating season of 2009-2010 are used. Coefficient of performance of the system and heat pump in average are approximately calculated to be 2,6 and 2,2, respectively. As a result of calculations made based on the experimental data, it is found that the average exergy efficiencies of the heat pump and the overall system are %35 and %31 respectively. In addition, the exergy losses of system components are calculated. The results are compared with the results in the literature.