X ve Y kuşağı işgören özelliklerinin örgüt yapısı ve örgütsel bağlılık ilişkisi üzerindeki etkisi
The effect of X and Y generation working properties on the relationship between organizational structure and organizational commitment
- Tez No: 580595
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA İNCİ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; X ve Y kuşağı işgören özelliklerinin örgüt yapısı ve örgütsel bağlılık ilişkisinde ne derece etkiye sahip olduğunu tespit etmektir. Çalışmanın örneklemini Balıkesir il ve ilçe merkezlerinde hizmet sektöründe faaliyet gösteren çeşitli kamu ve özel sektör işletmeleri oluşturmaktadır. Çalışmaya ait veriler anket aracılığıyla toplanmış, toplamda 240 anketin analiz için yeterli olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonuçları örgüt yapısının ve örgütsel bağlılığın bazı boyutları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etki oluşturduğunu göstermektedir. X ve Y kuşağı işgörenlerinin örgüt yapısı algılarıyla ve örgütsel bağlılık boyutlarına ilişkin istatistiki açıdan herhangi bir anlamlı farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of thisstudy is; X and Y generation employee characteristics of organizational structureand organizational commitment to determine the extent to which the effect. The sample of the study is composed of various public and private sector enterprises operating in the service sector in Balıkesir provincial and district centers. The data of the study were collected through a questionnaire and a total of 240 questionnaires were found to be sufficient fo ranalysis. The results of the study show that organizational structure and organizational commitment have a significant and positive effect on some dimensions. There were no statistically significant differences between the organizational structure perceptions of X and Y generation workers and the organizational commitment dimensions.