Development and evaluation of an anticorrosive organic coating
Antikorozif bir organik kaplamanın geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 580598
  2. Yazar: ANIL BAŞÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Korozyon, metal yüzeyine zarar veren doğal bir süreçtir. Metal yüzeyini korozyondan korumak için, organik ve inorganik kaplamalar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çinko yüklemeli astarlar metal yüzeyini, çinkonun kurban anot rolünü üstlenmesiyle ve oksidasyon sonrası oluşan pas yapısı ile metal yüzeyini korumaktadır. Çinko yüklemeli astarlarda, çinko tanelerinin birbirleriyle ve metal yüzeyi ile arasındaki iletkenlik, korozyondan koruma mekanizmasının gerçekleşebilmesi için önemli bir etmendir. Bu tezin temel amacı, metal yüzeyindeki korozyon mekanizmasını anlamak ve korozyondan koruyucu çevre dostu bir kaplama tasarlamaktır. Son zamanlarda; karbon nanotüpler, iyonik sıvılar gibi etken maddelerin geleneksel çinko yüklemeli astarlarda kullanımı araştırılmaktadır. Bu çalışmada, 109.33 gram yaş boyaya 0.07 gram çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) dispersiyonu ilavesi ile uygulanan çinko yüklemeli astarın, tüm denemeler arasında en iyi korozyondan koruma başarımı gösterdiği görülmüştür. İyonik sıvı ve tek duvarlı karbon nanotüp (SWCNT) ilaveli çinko yüklemeli astarlar, kıstas uygulamalardan daha zayıf korozyon koruması sergilemiştir. Bunun temel sebebinin homojenizasyon sorunları kaynaklı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Corrosion is a natural process which destroys the metal surface. Organic and inorganic coatings together have been commonly used for corrosion protection of metals. Zinc-Rich Paints protect metal surface from corrosion both coupling with more active metal and inhibition by corrosion products of the zinc. In order to achieve corrosion protection, the electrical contact between zinc particles and the metal surface is very important for galvanic coupling between each other. The main objective of this thesis is to understand corrosion mechanism on the metal surface and to develop more environmental friendly coating which can enhance the corrosion protection. The agents such as carbon nanotubes and ionic liquids were implemented into conventional Zinc Rich Paint in order to achieve above mentioned goal. It was obtained that, with 0.07 gram addition of MWCNT dispersion into the 109.33 gram zinc rich paint, resulted in the best corrosion resistance performance amongst all sets. Ionic liquid and SWCNT added paints have shown poor corrosion resistance performance than the unmodified paint, due to inhomogeneity problems.