İşletmelerde kurumsallaşma düzeyi, istismarcı yönetim ve üretkenlik karşıtı iş davranışı ilişkisi
Level of institutionalization in enterprises, abusive supervision and the relationship between counterproductive work behaviors
  1. Tez No: 580617
  2. Yazar: FATMA ÇETİN TUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA İNCİ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmelerde kurumsallaşma düzeyi, istismarcı yönetim ve üretkenlik karşıtı iş davranışı arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Çalışmanın örneklemini Bandırma'da perakende sektöründe faaliyet gösteren market zincirlerinin çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması için anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında iki yüz yirmi beş anket elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz edilmesi sonucunda, işletmelerde kurumsallaşma düzeyinin istismarcı yönetim üzerinde negatif yönde etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. İstismarcı yönetim ve üretkenlik karşıtı iş davranışı arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca kurumsallaşma düzeyi ile üretkenlik karşıtı iş davranışı arasında negatif yönde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the relationship between the level of institutionalization, abusive supervision and counterproductive work behaviors in business organizations. The sample of the study consists of the employees of the market chains operating in the retail sector in Bandırma. The questionnaire technique was used to collect the research data. Two hundred and twenty-five questionnaires were obtained within the scope of the study. As a result of the analysis of the data obtained, it has been determined that the level of institutionalization in business organizations has a negative effect on abusive supervision. A positive relationship was found between abusive supervision and counterproductive work behaviors. In addition, a negative relationship was found between the level of institutionalization and counterproductive behaviors