Kurumsallaşma düzeyi ve örgüt kültürünün işletmelerin ERP yazılımlarından beklentilerinin gerçekleşmesine etkisi
The effect of institutionalization level and organizational culture on the realization of expectations of enterprises from ERP software
  1. Tez No: 902459
  2. Yazar: YUSUF İSLAM ALİPAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ticaretin küreselleşmesi, satış ve dağıtım kanallarının çeşitliliği ve kaynakların yönetim zorluğu belirli büyüklüğe ulaşan işletmelerde ERP kullanımını zorunlu hale getirmeye başlamıştır. Bu araştırmanın temel amacı kurumsallaşma düzeyi ve örgüt kültürü kavramlarının işletmelerin ERP yazılımlarından beklentileri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında İstanbul'da yer alan ve ERP kullanan işletmelerin çeşitli departmanlarında farklı seviyelerde çalışan 396 kişiden anket toplanmıştır ve SPSS 24 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ERP yazılımlarından kurulum öncesi beklentiler üzerinde yalnızca kurumsallaşmanın esneklik ölçütünün etkili olduğu; ERP yazılımlarından kurulum sonrası beklentiler üzerinde ise kurumsallaşmanın tutarlılık ve esneklik ölçütlerinin pozitif yönlü, özerklik ölçütünün ise negatif yönlü etki ettiği gözlemlenmiştir. Örgüt kültürünün ERP yazılımlarından kurulum öncesi veya sonrası beklentiler üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The globalisation of trade, the diversity of sales and distribution channels and the difficulty of managing resources have started to make the use of ERP compulsory in enterprises that have reached a certain size. The main purpose of this research is to examine the effects of institutionalisation level and organisational culture concepts on the expectations of enterprises from ERP software. Within the scope of the research, questionnaires were collected from 396 people working at different levels in various departments of enterprises using ERP in Istanbul and analysed in SPSS 24 programme. As a result of the research, it was observed that only the flexibility dimension of institutionalisation has an effect on the pre-installation expectations from ERP software, while the consistency and flexibility dimensions of institutionalisation have a positive effect on the post-installation expectations from ERP software, and the autonomy dimension has a negative effect. Organisational culture has no effect on expectations from ERP software before or after installation.