Topolojik uzaylarda bazı açık kümeler üzerine
On some open clusters in topological spaces
  1. Tez No: 580655
  2. Yazar: ENES EGEMEN DEVRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HAYDAR KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezin ikinci bölümünde topolojik uzaylarda açık küme, α-açık küme, semi açık, pre-açık ve β-açık küme kavramları ve bazı süreklilik çeşitleri incelenmiştir. Bu tezin üçüncü bölümünde ideal topolojik uzaylarda I-açık küme, α-I- açık , semi-I-açık, pre-I-açık ve β-I-açık küme kavramları ve bazı süreklilik çeşitleri incelenmiştir. Bu tezin dördüncü bölümünde soft topolojik uzaylarda soft açık küme, soft α-açık, soft semi-açık, soft pre-açık, soft β-açık küme kavramlarını ve bazı süreklilik çeşitlerini ortaya koyulmuştur. Bu küme kavramlarının birbirleri ile olan bağlantılarını, aralarındaki ilişkileri diyagram yolu ile karşılaştırarak sağladığı bazı özellikleri incelenmiştir. Bu tezin beşinci bölümünde yukarda verilen üç bölümdeki küme kavram ve süreklilik çeşitlerinin bir örgü diyagramı altındaki gösterimleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the second part of this thesis, the concepts of open set, α-open set, semi-open, pre-open and β-open set in topological spaces and some types of continuity are examined. In the third part of this thesis, I-open set, α-I-open, semi-I-open, pre-I-open and β-I-open set concepts and some types of continuity are investigated in ideal topological spaces. In the fourth part of this thesis, the concepts of soft open set, soft α-open, soft semi-open, soft pre-open, soft β-open set and some continuity types in soft topological spaces are introduced. Some of the properties of these cluster concepts that are provided by comparing their relations with each other by diagramming the relationships between them are examined. In the fifth chapter of this thesis, the representation of cluster concepts and continuity types in the three chapters given above are obtained under a lattice diagram.