The measurement of heart rate and oxygen saturation using artificial intelligence
Nabız ve oksijen satürasyonunun yapay zeka kullanılarak ölçümü
  1. Tez No: 580674
  2. Yazar: GÜLÜMSER BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, web kamerası tarafından kaydedilen veriler üzerinde yapay sinir ağları uygulayarak kalp atış hızı (nabız) ve oksijen satürasyon değerini (18-50 yaşlarında sağlıklı gönüllülerle) ölçen bir algoritma tasarlamak. Nabız, kalbin damarlara uygulamış olduğu basınçtır. Nabız değeri, kalp-damar hastalıkları için önemli bir yere sahiptir. Oksijen satürasyon değeri, hemoglobine bağlı olarak taşınan kandaki oksijen miktarıdır. Oksijen satürasyon değeri ise bazı hastalıklar (kronik dolaşım sistemi ve solunum sistemi hastalıkları) için risk faktörüdür. Web kamerası ile kaydedilmiş videolar kullanılarak elde edilen veriler yapay sinir ağları yöntemi ile işlenmiş ve elde edilen sonuçlar gerçek oksimetre sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Daha önce yapılan çalışmalar oksijen satürasyonu kısmında geçerli bir doğruluk oranı vermemektedir. Bu algoritma sayesinde sürekli ve temassız ölçüm yapılarak pulse oksimetrelerin doku ile teması sırasında meydana gelen sorunlar ortadan kaldırıldı.
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis is to design, an algorithm for measuring the heart rate (pulse) and oxygen saturation value (with healthy volunteers at 18-50 years of age) applying artificial neural networks over the data recorded by webcam. Pulse value is the pressure that the heart applies to the vessels. Heart rate has an important place in cardiovascular diseases. The oxygen saturation value is the amount of oxygen in the blood that is transported depending on the hemoglobin. Oxygen saturation value is a risk factor for some diseases (chronic circulatory system and respiratory system diseases). Data obtained by recorded webcam videos were processed by the artificial neural network method and the results were compared with the results of actual oximetry outputs. Previous studies do not provide a validity rate in the oxygen saturation section. This algorithm eliminates the problems that occur during the contact of the pulse oximeters with the tissue by continuous and non-contact measurement.