The impact of Kawaii culture on gender and Japan's national image
Kawaii kültürünün cinsiyet rolleri ve Japonya'nın ulusal imajı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 580675
  2. Yazar: EBRU DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tezin amacı erkeksilik ve kadınsılık boyutları göz önünde bulundurularak Japonya'nın yumuşak güç olarak kawaii popüler kültürünü kullanmasını incelemek ve bu bağlamda dünyada yeni bir imaj çizmeye çalışıp çalışmadığını tartışmaktır. Bu süreçte Japonya'daki kawaii kültürünün tarihsel gelişimi ve özellikleri ayrıntılı olarak analiz edilecek ve dünyadaki etkileri örneklerle açıklanacaktır. Erkeksiliği yüksek bir ülke olarak öne çıkan Japonya, tarihinde hep sert ve askeri bir imaj çizmiştir. Son zamanlarda kadınsı özellikleriyle dikkat çeken kawaii kültürü hem Japonya'da hem de dünyada oldukça ilgi uyandırmaktadır. Japonya hükümeti de kawaii kültürünün yayılmasına katkı sağlamakta ve bu amaçla bir çok girişimde bulunmaktadır. Bu çalışmada, Japonya erkeksilik ve kadınsılık açısından analiz edilecek ve bu konudaki argümanlar değerlendirilecektir. Dünyada yumuşak güç kullanımının önemi vurgulanırken Japonya'da ve kawaii kültüründe bulunan toplumsal cinsiyet rollerinin etkisi incelenecek, sonuç olarak Japonya'nın uluslararası platformda ne yöne gittiği tartışılacaktır. Japonya'nın ne ölçüde negatif imajını pozitife dönüştürdüğünü ve cinsiyet rollerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak için kawaiinin diğer ülkelere yayılma örnekleri çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine Japan's usage of kawaii culture as a soft power and to discuss whether it has been trying to change its worldwide image, while considering masculinity and femininity dimensions in culture. In this respect, historical progress and characteristics of Japan's kawaii culture will be analyzed, and the global effects of kawaii will be explained with examples. As a country with a high masculinity index, Japan always had a negative image of a tough, militarist nation. Recently, kawaii culture has been drawing attention with its feminine qualities and has sparked an interest both in Japan and around the world. Japanese government has also been contributing to the spread of kawaii culture and has made many attempts for that purpose. In this study, Japan in terms of masculinity and femininity dimensions will be analyzed and arguments about them will be evaluated. Emphasizing the importance of soft power, the influence of gender roles in Japan and kawaii culture will be studied, and as a result the direction of Japan on the international platform will be discussed. In order to discover to what extent Japan has achieved to replace its negative image with a positive one and affected gender role perceptions around the world, examples of kawaii's spread into other countries will be studied.