X-ışını üretim tesir kesitlerinin atom numarası ve enerji ile değişiminin ve floresans verimin ölçülmesi
  1. Tez No: 58068
  2. Yazar: SABRİYE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET 30 < Z < 68 elementler bölgesinde; 14,7 keV - 78,706 keV uyarma enerjisi aralığında Koc ve Kf3 x-ışını üretim tesir kesitleri ve 32 < Z < 68 elementler bölgesinde K tabakası floresans verimleri ölçüldü. Yayımlanan karakteristik K xışınlarının sayılması için HPGe sayaç sistemi kullanıldı. X-ışını üretim tesir kesitleri ve floresans verimler primer uyarıcı olarak Am-241 ve Co-57 radyoizotop kaynakların kullanıldığı ikincil uyarma sistemi ile ölçüldü. Ayrıca Ge elementi için floresans verim, sayaçta meydana gelen kaçak (escape) piklerin değerlendirilmesi ile elde edildi. Elde edilen sonuçlar, Hartree-Fock-S later teorileriyle hesaplanmış değerlerle karşılaştırıldı ve hata sınırları içerisinde oldukça iyi uyum gözlendi. Ölçülen tesir kesiti değerlerinin büyük bir kısmı ilk defa bu tezde rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ka and KJ3 x-ray production cross-sections were measured at excitation energies ranging from 14,7 keV to 78,706 keV for elements in region 30 < Z < 68 and total K fluorescence yields were also determined for these elements. HPGe detector system was used for the detection of the characteristic K x-rays X-ray production cross-sections and fluorescence yields were measured with secondary excitation system in which Am-241 and Co-57 radioisotope sources were used as a primer excitor. Fluorescence yield for Ge element was obtained by using the information contained in the escape peaks which are peresent in the characteristic x-ray spectra given by HPGe detector. The determined results were compared with theoretical values calculated using İKp/İKa ratios based on Hertree-Fock-Slater theories. There is a good aggrement between measured values and theoretical values. The measured values were reported in this thesis as first time.