Çağdaş seramik sanatında ev teması
House theme in contemporary ceramic art
- Tez No: 580688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ZÜMRÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma kapsamında seramik, resim, edebiyat, tiyatro gibi hemen hemen her sanat alanında kendine yer edinen 'Ev' teması ile bütünleşen aidiyet, kimlik, bellek kavramları üzerine üretilen sanat eserleri ve konunun çağdaş seramik sanatındaki yansımaları incelenmiştir. Tarihi süreçlerden günümüze kadar insanoğlunun yaşadığı ev, gerek siyasal, gerek toplumsal süreçlerden geçmiş, günümüz formuna erişmiştir. Standardizasyon ve kentleşme temelli olan bu değişimler, toplumları ve estetik algıları yıkıma uğratmıştır. Kendi evine ve kimliğine yabancılaşan, aidiyet duygusu körelen birey, günümüzde toplumsal bir sorun haline gelmektedir. Kimliğin bir parçası olan evin kimliksizce değişime uğraması; toplumsal sorunların temelini oluşturmaktadır. Bu mikro sorun gün geçtikçe makrolaşmaktadır. Araştırma dahilinde yapılan çalışmalar ev özelindeki değişimlerin etkilerini görünür hale getirip, malzeme ve imgeler üzerinden düşünmeyi, üretmeyi hedeflemektedir. Ev teması biçim, anlam, duygu olarak sanatçılar için ilham kaynağı olmuştur. Bu temanın, farklı disiplinlerden sanatçıların eserlerinin yanı sıra, seramik sanatçılarının bakış açısıyla, çağdaş seramik sanatında gerek kavramsal gerek biçimsel olarak nasıl yer aldığı, sanatçının kullandığı malzeme ve teknik çeşitliliğin eserlere olan katkısı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Within this study, artworks and reflections on contemporary ceramic arts produced on concepts of relation, identity and memory integrated with the“House”theme which has gained a place almost in every field of art such as ceramics, art, literature and theatre has been studied. While the artist reflects his/her soul speechlessly, he/she often uses the“house”theme in relation to self-expression. The house, where mankind has lived in throughout history, has passed from both political and social courses and has reached its current formation. These standardisation and urbanisation based variations have caused the societies and their aesthetic senses to corrupt. The individual, who has been alienated to his/her own home and identity with a dulled sense of belonging, has currently become a social problem. The varying house, which is a part of the identity, constitutes the social problems. This micro problem becomes macro day by day. Studies held within the research, aims to make the effects of the variances at home apparent, and to think and produce by materials and ideas. For artists, the house theme has been a source of inspiration as image, meaning and feeling. Besides the artists' artworks in different disciplines and according to the ceramic artists' different point of views, the theme will be studied in what ways it appears in contemporary ceramic art both cognitively and formalistically, and also the materials used by the artist, and the technical varieties contribution to the artworks will be studied.