Yetenek yönetiminin çalışan performansına etkileri
The effects of talent management on employee performance
- Tez No: 580690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER USTABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Globalleşen dünya ile birlikte rekabet koşulları değişmiş, insan faktörü daha da değer kazanmıştır. Rekabette farkındalık yaratmak isteyen işletmelerin insan potansiyelini verimli kullanabilmesi ve doğru yönetebilmesi gerekmektedir. Bu noktada insana ve yetenekli çalışana değer veren yetenek yönetimi yaklaşımının insan kaynaklarına entegre edilmesi oldukça önem arz etmektedir. Yetenek yönetimi, yetenekli yüksek potansiyel sahibi bireyleri bulmayı, işletmeye çekmeyi, elde tutmayı, geliştirmeyi ve doğru yönetmeyi ifade etmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; yetenek yönetiminin çalışan performansı üzerindeki etkilerini incelemek ve bu etkilerin bazı demografik özelliklere göre (yaş, cinsiyet, eğitim, statü, mesleki tecrübe vb.) farklılık gösterip göstermediği belirtmektir. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde yetenek yönetimi kavramı ve süreci, üçüncü bölümde performans, değerlendirme yöntemleri ve çalışan performansını etkileyen faktörler, dördüncü bölümde anket çalışması yer almaktadır. Anket çalışması yetenek yönetiminin uygulandığı kurumlarda 504 çalışana uygulanmıştır. Anket çalışmasının güvenirliği SPSS programı ile kontrol edilmiş olup, faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yetenek yönetiminin çalışan performansı üzerinde pozitif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taking into consideration today's globalized world, it is argued that the conditions of competition have also changed and the human factor has gained even more importance accordingly. The businesses aiming to create awareness in competition shall be able to use human potential efficiently and manage them correctly. At this point, it is very important to integrate talent management approach, that values human and talented employees to human resources. Talent management refers to finding, retaining, developing and managing the talented high-potential individuals. The purpose of this study is; to examine the effects of talent management on employee performance and to indicate whether these effects differ according to some demographic characteristics (age, gender, education, status, professional experience, etc.). In the first and second part of the study, the concept and process of talent management and performance is explained. The third section is about the evaluation methods and factors affecting the performance of employees and the fourth part is the survey. The survey was conducted on 504 employees in different firms where talent management was implemented. The reliability of the questionnaire was checked by SPSS program and analyzed by factor analysis, correlation analysis and regression analysis. According to the results, it is revealed that talent management has a positive effect on employee performance.