Organize sanayi anlayışında yeni bir yaklaşım olarak organize hizmetler ve Muğla Organize Sanayi Bölgesi uygulaması
- Tez No: 72218
- Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET“Organize Sanayi Anlayışında Yeni Bir Yaklaşım Olarak Organize Hizmetler ve Muğla Organize Sanayi Bölgesi Uygulaması”konusunda yapılan bu çalışmada, bölgesel dengesizliklerin azaltılması politikaları kapsamında organize sanayi bölge uygulamalarına yer verilmiştir. Dünyada görülen bölgesel dengesizlikler, düzensiz sanayileşme ile birlikte daha da artmaktadır. Gelişmiş ülkelerin soruna yaklaşımları ve çözüm yolları somut sonuçlar vermesine karşılık, gelişmekte olan ülkelerin aynı derecede başarılı olamadıkları görülmektedir. Bölgesel gelişmenin amacı, bölgeler arasındaki gelişme farklarının azaltılmasıdır. Bunun için sanayinin geri kalmış bölgelerde yaygınlaştırılmasına çalışılır. Bölge plânlamasında etkin bir araç olarak kullanılan organize sanayi bölge yaklaşımının bölgeler arası dengesizliği azaltmada ve birçok ekonomik ve sosyal sorunun çözülmesinde olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir. Bu nedenle, özellikle gelişmekte olan ülkelerin sanayileşme çabalarında organize sanayi bölgelerine daha fazla önem vermeleri gerekmektedir. Muğla il merkezinde yapılan anket çalışması ile Muğla'da kurulacak organize sanayi bölgesinin, kent ve sanayi üzerine olası etkileri hakkında beklentileri belirleyebilmek amaçlanmıştır. Anket çalışmasında 90 iş yeri sahibi ile yüzyüze görüşme yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organized industrial zones, in the concept of the reduction policies of regional unstabilities, were considired in the study I conducted on“ The Organized Services and Muğla Organized Industrial Zones Application”in the perspective of organized services, as a new approach. The regional unstabilities observed in the world, have increased parallel with the irregular industrializasion. Although the approach of developed countries to the problems and the medhods they applied to solve these problems, have given positive results, it has been observed that developing countries are not so succesful at all. The goal of the regional development is industrialize the undeveloped regions to reduce the differences of development among the regions. The positive results of organized industrial zones approach, that the regional planning used as an effective way, have been observed, therefore. He's been observed that the developing countries should especially give much importance to organized industrial zones to industrialize. With the questionnaire conducted in Muğla City Center, it was aimed to determine the possible effects of organized industrial zones that shall be founded in time on the city and the industry. 90 workshop owners were interviewed face during this questionnaire.