Tanzimat sonrası hukuki tartışmalarda kadının şahsi hak ve sorumlulukları
Woman's rights and responsibilities in legal discussions after tanzimat
- Tez No: 580706
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kadın hakları, son asırlarda güncelliğini kaybetmeyen konuların başında gelmektedir. Kadının sosyal ve hukuki durumu, Osmanlı Devleti'nde de Tanzimat dönemiyle birlikte devletin ve toplumun gündeminde önemli bir yer işgal etmiştir. Bu bağlamda kadının toplum içindeki konumu sorgulanmaya başlanmış, kadınların toplumsal sorunlarına çözüm aranmıştır. Toplumu bir arada tutan ailenin mimarı olan kadının, sosyal ve ekonomik hayatta daha fazla söz sahibi olması gerektiği gündeme getirilmiş ve tartışmalar daha çok bu bağlamda gerçekleşmiştir. Bu araştırmada, Tanzimat döneminde gerçekleşen tartışmalarda kadının şahsi hak ve sorumlulukları incelenecektir. Bu nedenle öncelikle Tanzimat dönemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu dönemde kadının haklarına ilişkin kanunları içeren düzenlemeler de konuya dâhil olmaktadır. Çalışmada ayrıca konunun daha iyi anlaşılması için İslam Hukuku'nda kadının şahsi hak ve sorumluluklarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women's rights are among the most important issues that have not lost their popularity in the last centuries. The social and legal status of the woman occupied an important place in the agenda of the state and society in the Ottoman Empire with the Tanzimat. In this context, the position of women in society has begun to be questioned and a solution has been sought for the social problems of women and girls. It was raised in this context that the woman, who is the architect of the family who held the society together, could have a say in social and economic life. In this research, the debates on the personal rights and responsibilities of women will be examined. For this reason, firstly general information about Tanzimat period is given. In this period, regulations concerning the rights of women are included. In the study, the rights and responsibilities of women in marriages are also included in Islamic Law in order to better understand the issue.