Practices and challenges of supply chain management between EU and Nigeria: A Research on international trade
AB ile Nijerya arasındaki tedarik zinciri yönetimi uygulamaları ve zorlukları: Uluslararası ticaret araştırması
- Tez No: 580707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma, Nijerya ve AB arasındaki uluslararası ticareti etkileyen tedarik zinciri yönetimi zorlukları üzerinde yürütülmüştür. Araştırma, ulusal veri tabanından ikincil verileri ve 2007'den 2018'e kadar olan çeşitli kaynakları kullanarak saf nitel yaklaşımı kullandı. Araştırma, dünyanın iki farklı bölgesinden (Nijerya ve AB) lojistik ve tedarik zinciri uygulamalarının nasıl değerlendirildiğinin ve içerdiği bileşenleri ve her iki taraf arasındaki dış ticareti nasıl etkilediğinin genel bir görünümünü sunmaktadır. Araştırma, organizasyonların performansını etkileyecek ve Nijerya ile AB arasındaki ticareti artıracak etkin lojistik yönetimi ve tedarik zinciri uygulamalarına yol açan faktörleri ve özellikleri bulmayı amaçlamaktadır. . Konular Giriş, tedarik zinciri yönetimi hakkında genel fikir, Nijerya ve onun uluslararası ticareti hakkında genel bilgiler, AB'nin şu anki gözden geçirmesi ve Batı Afrika ile olan uluslararası ticaretinin tam anlamıyla Nijerya'dan oluşması. Son olarak, etkin bir lojistik yönetimi ile Nijerya'ya yönelik (Dış) ticaret sektöründe iyileşme ve büyümenin sağlanmasına yardımcı olacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on challenges of supply chain management that affect the international trade between Nigeria and the EU. The study used pure qualitative approach using secondary data from the national database and various sources for the period of 2007 to 2018. The research provides an overall view of how the practices of logistics and supply chain from two distinct part of the globe (Nigeria and the EU) are assessed and identifies the components included and how it affects the foreign trade between both parties. The research aims to find out the factors and attributes that lead to efficient logistics management and supply chain practices that will affect the performance of organizations and improve trade between Nigeria and the EU. . The topics consist of Introduction, general idea about supply chain management, the general information about Nigeria and its international trade, the current overview of the EU and its international trade with West Africa precisely Nigeria. Lastly, recommendations are suggested so as to help enable improvement and growth in the sector of (Foreign) trade for Nigeria through effective management of logistics.