ABD dış politikasında silah ticaretinin rolü: Bush ve Obama dönemlerinde Ortadoğu politikalarının karşılaştırmalı analizi
The role of arms trade in American Foreign Policy: A comparative analysis of Middle East policies in Bush and Obama periods
- Tez No: 580711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu tez, ABD dış politikasında silahlanma ve silah ticaretinin yerini George Walker Bush ve Barack Obama dönemlerinde Ortadoğu politikalarında kullanılan strateji ve dış politika araçlarını karşılaştırarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda tezde, öncelikle neo-realizm ve neo-liberalizm gibi Amerikan dış politikasına hâkim yaklaşımlar incelenerek, dış politikada Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti gelenekleri üzerinde durulmaktadır. ABD dış politika yapım sürecinde başkanın yetkileri ortaya koyularak kurumsal yapı içerisinde yer alan diğer etkili aktörlerin yanı sıra silahlanma ve silah sanayinin öneminin altı çizilmektedir. Soğuk Savaş sonrası dönemde ABD'nin global silah ticaretindeki rolüne odaklanarak çalışmada, silah ticaretinin ABD dış politikasının ve özellikle Ortadoğu politikalarının temel parametrelerinden olduğu iddia edilmektedir. Bunun için, silah ticaretinin dış politikada hangi amaç ve hedefler için kullanıldığına açıklık getirilerek, Ortadoğu'da silahlanma ve çatışma ilişkisi silahlanma verileri kullanılarak araştırılmaktadır. Sonuç olarak, silah ticaretinin Obama döneminde dış politikada daha etkili kullanıldığı ve Bush dönemindeki saldırgan gerçekçi politikaların farklı araçlarla sürdürüldüğü iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the place of armament and arms trade in US foreign policy by comparing the strategy and foreign policy tools used in the Middle East policies in the period of George Walker Bush and Barack Obama. In this context, firstly, the dominant approaches to American foreign policy such as neo-realism and neo-liberalism are examined and the traditions of the Democratic Party and Republican Party are emphasized in foreign policy. In the US foreign policy-making process, the president's competencies are revealed, highlighting the importance of the arms and arms industry as well as other influential actors within the institutional structure. Focusing on the role of the US in the global arms trade in the post-Cold War era, the study argues that arms trade is one of the main parameters of US foreign policy, particularly politics of the Middle East. For this purpose, by clarifying the aims and objectives of arms trade in foreign policy, the relationship between arms and conflict in the Middle East is investigated by using armament data. As a result, it is claimed that during Obama period and aggressive realistic policies in Bush period were maintained by different meas.