Erken Cumhuriyet dönemi köy ilkokulu binalarının yeniden işlevlendirilmesi ve iç mekan çözümlerinin incelenmesi: Adatepe köyü ilkokul binaları örneği
Re-functioning of village primary school buildings in Early Republican period and investigation of interior solutions; Adatepe village example of primary school buildings
- Tez No: 567140
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZKAL BARIŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kurucu kadroları, yeni cumhuriyetin kimliğini tanıtma ve kurumlarının bilinirliğini ulusal anlamda yaymak için pek çok reform gerçekleştirmiştir. Bunların başında eğitim alanında gerçekleştirilen reformlar ve eğitim politikaları gelmektedir. 1923-1950 yılları rasında gerçekleşen eğitimdeki bu atılımlar, öncelikle halkın büyük bölümü okuma ve yazma bilmediği için ilkokullar aracılığıyla her köye, yerel yönetimlerin valiliklerin mali desteği ile köy halkının iş gücü katılımıyla inşa edilen ilkokul binaları yapılması ile başlar. Dönemin Maarif Vekaleti (Eğitim Bakanlığı) bünyesinde oluşturulan, yerli ve yabancı mimar ve teknik elemanların görev aldığı İnşaat Dairesinde, Anadolu'nun geleneksel yapı malzemeleri dikkate alınarak ilkokul tip projeleri üretilmiştir. Bu projeler daha sonra tüm ülkeye gönderilerek, köy öğretmenleri yönetiminde ve köy halkının katılımıyla inşa edilmişlerdir. Erken Cumhuriyet Dönemi Mimarlık üslubunun ilk örneklerini teşkil eden bu binalar, Erken Cumhuriyet Dönemi Mimarlık Mirasına önemli ölçüde referans oluşturmaktadır. 1923-1950 yıllarında üretilen bu binalar, ülke çapında yaygınlaşması, uygulanabilir olması ve köy halkının inşa ettiği kamu binaları olma açısından oldukça kıymetlidir. Eğitim sisteminin modernleştirilmesi, taşımalı eğitim ve 8 yıllık kesintisiz eğitim sistemi değişiklikleri ile, kırsaldan kente göçün de katkısıyla, bu yapı stokları büyük ölçüde işlevini yitirmiştir. Özgün işlevini yeniden geri kazandırmanın yanında, binlerce köyde atıl vaziyette bulunan bu binalara yeni işlev yükleyerek, yerel halkın kullanımına sunmak oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Kuzey Ege Bölgesi, Çanakkale İli, Ayvacık ilçesi, Küçükkuyu Beldesi'ne bağlı Adatepe Köyü ve Adatepebaşı Mahallesi İlkokul binalarının yeniden işlevlendirme çalışmaları incelenmiştir. Her biri“Erken Cumhuriyet Dönemi Mimari Mirası”niteliğinde olan bu yapılar, yeniden işlevlendirilmiş ve yerel halkın kullanımına sunularak korunmuştur. Yapılar atıl durumdayken, sürdürülebilir bir işlev modeli yüklendiği için ayrıca önemli bir yer teşkil ederler. Mimari özellikleri ve plan tipolojileri anlamında oldukça özgün olan bu binalar, yeniden işlevlendirilirken yapılan kütlesel, yapısal ve iç mekân müdahaleleri incelenmiş, mimari miras ve kamu kullanımı boyutuyla bu çalışma kapsamında ele alınmıştır. Erken cumhuriyet dönemi ilkokul binalarının yeniden işlevlendirilmesine örnek olarak bu köye ait iki adet ilkokul binalarının yeniden işlevlendirilmesi, hem iç mekan hem de kamusal alan olarak neye dönüştürüldüğü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The founders of the Republic of Turkey, to promote awareness of the identity of the new republic and its institutions have carried out many reforms to spread nationally. The most important of these is the reforms and training policies in the field of education. These breakthroughs in education, which took place between 1923 and 1940, begin with the construction of primary school buildings built with the support of the local people's governorships with the financial support of the local people through primary schools, primarily because the majority of the people do not know how to read and write. In the construction bureau, which was established within the Ministry of Education and served by local and foreign architects and technical staff, primary school type projects were produced by taking into consideration the traditional building materials of Anatolia. These projects were later sent to the entire country and built with the participation of the public. The building of thousands of village primary schools, which constitute a significant reference to the period of Early Republican Architecture and architectural heritage, is very valuable in terms of its spreading throughout the country and being a public building. With the modernization of the education system, transport education and 8-year uninterrupted education system changes, with the contribution of the migration from rural to urban areas, these building stocks have largely lost their function. In addition to reintroducing the original function, it is very important to provide the local people with new functions in these buildings which are idle in thousands of villages. In this study, re-functioning of primary school buildings of Adatepe Village and Adatepebaşı District of Küçükkuyu Town, Ayvacık, North Aegean Region, Çanakkale, were investigated. Each“Early Republican Architectural Heritage”is in the nature of these structures, refunctioned have been preserved and presented to the use of local people. Structures idle mode, also constitute an important part to function as a sustainable model installed. These buildings, which are very original in terms of architectural features and plan typologies, are considered within the scope of this study with the mass, structural, interior interventions or inserts, rural architectural heritage and public use dimension that were re-functionalized.