İdrar ürobilinojen pozitifliğinin komplike apandisiti öngörmedeki değeri
The value of urinary urobilinogen positivity in predicting complicated appendicitis
- Tez No: 580732
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BURCU GENÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, İlk ve Acil Yardım, General Surgery, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Acil serviste akut apandisit (AA) tanısı alan olgularda komplike vakaları basit apandisitten (BA) ayırmak önem arzeder. Hiperbilirubinemi, bu ayrım için kullanılan tanı kriterleri arasında bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı; AA tanısı almış hastalarda hiperbilirubineminin yanısıra, idrar ürobilinojeninin komplike apandisiti (KA) öngörmedeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2017-31.03.2019 tarihleri arasında acil servise başvuran ve AA ön tanısıyla opere olan 434 olgu, geriye dönük olarak değerlendirildi. Tüm olguların; cinsiyet, yaş, idrar ürobilinojeni değerleri, WBC, nötrofil sayısı, nötrofil yüzdesi, total bilirubin (TB), direk bilirubin (DB), CRP düzeyleri, görüntüleme tercihleri ve ölçülen apendiks çapları kayıt altına alındı. Vakalar, patoloji raporları baz alınarak, negatif apendektomi (NA) ve AA gruplarına bölündü. Sonrasında AA grubu, patoloji raporları ve ameliyat notlarına göre, BA ve KA alt gruplarına ayrıldı. AA tanısı ve KA ayrımında, parametrelerin tanımlayıcı istatistikleri çıkarıldı. ROC analizi ile değişkenlerin anlamlı oldukları sınır değerleri ortaya kondu. Çok değişkenli analizlerde lojistik regresyon analizi kullanıldı. Parametrelerin doğrusal ilişkisini göstermede korelasyon testlerinden faydalanıldı. Tip 1 hata düzeyi 0.05 alındı.Çalışmada elde edilen veriler değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS 18 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmadaki olguların kadın, erkek oranı sırasıyla %59,4, %40,6, tüm olguların yaş ortalaması 34,25±14,37 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: It is important to differentiate complicated cases from simple appendicitis (SA) in cases diagnosed with acute appendicitis (AA) in the emergency department. Hyperbilirubinemia is among the diagnostic criteria used for this distinction.The aim of this study is to investigate the efficacy of urinary urobilinogen in predicting complicated appendicitis (CA) in addition to hyperbilirubinemia in patients with acute appendicitis. Materials and Methods: 434 patients, who were operated with the preliminary diagnosis of AA admitted to the emergency department between 01.01.2017-31.03.2019, have evaluated retrospectively. Gender, age, urinary urobilinogen values, WBC, neutrophil count, percentage of neutrophils, total bilirubin (TB), direct bilirubin (DB), CRP levels, imaging preferences and diameter of appendices were recorded in all cases. Cases were divided into negative appendectomy (NA) and AA groups based on pathology reports. The AA group was then splitted up to SA and CA subgroups according to pathology reports and surgical notes. Descriptive statistics of the parameters were obtained in the diagnosis of AA and distinction of CA. ROC analysis revealed significant cut-off values of variables. Logistic regression analysis was used for multivariate analyzes. Correlation tests were used to show linear regression of parameters. Type 1 error level was taken as 0,05. Data were analyzed by IBM SPSS 18 program. Results: The female and male ratio of the cases was 59.4% and 40.6% respectively, and the mean age of all cases was 34.25 ± 14.37 years.