Diploid ve tetraploid secale montanum guss. ve secale cereale'de bazı izoenzimlerin elektroforetrik analizi
- Tez No: 58076
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAĞSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada, diploid ve teiraploid kültür çavdan {Secale cereale L.) ile çok yıllık çavdar (Secale montanum Guss.) bitkilerinde bazı enzimler (Peroksidaz, Malat dehidrogenaz ve Polifenol oksidaz) Poliakrilamid Slab Jel Elektroforezi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada, S. cereale ve S. montanum bitkilerinin diploidleri ile tetraplo idleri karşılaştırılmış ve hem diploid hem de tetraploid seviyede her üç enzim İçin aynı molekül ağırlığına sahip çok sayıda ortak bant belitlenirken, ploidi seviyesinin artmasına paralel olarak bant sayısının da arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu bitkilerin yaprak ve tohum örnekleri de karşılaştırılarak benzer ve farklı olan izoenzim bantları belirlenmiştir. Çalışma sonunda, S. cereale ve S. montanum bitkilerinin çok sayıda ortak bant oluşturduğundan, bu iki türün genetik olarak benzer türler olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, diploid and tetraploid forms of rye species and perrenniel rye species were investigated by analysing Polyacrilamide Slab Gel Electrophoresis for some isoenzymes (Peroxidase, Malat dehidrogenase and Polyphenol oxidase). Diploids and tctraploids of Secale cereale L. and Secale montanum Guss. plants were compared and while many similar identical bands with different molecular weights for each one of the three enzyme at both diploid and tetraploid level were determined, band number was determined to increased depending on the increases in ploidy number. Further more, different and identical bands from leaf and seed specimens of those plants were determined. In conclusion, in view of many identical bands formed in this study S. cereale and S. montanum are thought to be genetically similar species.