4.551-111-898 keV enerji aralığında Ti, Fe, Ni, Zn, Zr, Ag, In, Sn, Ta ve W elementlerine ait toplam kalite azaltma katsayılarının doğrudan ölçülmesi
Direct measurement of total mass attenuation coefficients of Ti, Fe, Ni, Zn, Zr, Ag, In, Sn, Ta, W elements between energy range 4.551-111.898 keV
- Tez No: 58077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BÜYÜKKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ti, Fe, Ni, Zn, Zr, Ag, in, Sn, Ta ve W elementlerine ait, toplam kütle azaltma katsayılarının enerjiye bağlılığı 4.551-111.898 keV enerji aralığında ikincil uyarıcı metodu kullanılarak incelenmiştir. İkincil uyarıcı olarak; Ti, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Se, K, Rb, Sr, Zr, Nb, Mo, Te, Cs, Ba, La, Ce, Pr, Nd, Sm, Gd, Dy, Ho, Er, Yb, Ta, W, Au, Hg, Pb, Bi, Th ve U elementleri seçilmiş olup, bu elementlerin uyarılmasında Am-241 ve Co-57 radyoizotop halka kaynaklarının, karşılıklı olarak, 59.5 ve 122 keVlik gamma ışınlan kullanılmıştır. İkincil uyarıcılardan yayımlanan K x- ışmlanmn sayılmasında rezolüsyonu 5.9 keVde 190 eV olan Ge(Li) dedektörü kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen değerler diğer teorik ve deneysel değerler ile karşılaş- tınlmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy dependence of total attenuation coefficients of Ti, Fe, Ni, Zn, Zr, Ag, In, Sn, Ta and W elements was investigated between 4.551-111.898 keV energy range by using seconder excitation method. Ti, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Se, K, Rb, Sr, Zr, Nb, Mo, Te, Cs, Ba, La, Ce, Pr, Nd, Sm, Gd, Dy, Ho, Er, Yb, Ta, W, Au, Hg, Pb, Bi, Th and U elements were used as seconder excitor. Gamma rays with energies 59.5 keV and 122 keV from Am-241 and Co-57 respectively were used to excite seconder excitor. K x-rays of seconder excitor were counted by a Ge(Li) detector with resolution 190 eV at 5.9 keV. Our results were compared with other experimental and theoretical values.