Kaba yem formunun esmer buzağıların büyüme, gelişme ve yemden yararlanma özelliklerine etkisi
The effect of the different form of forage on the growth and feed efficiency characteristics of brown swiss calves
  1. Tez No: 58078
  2. Yazar: LEYLA TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET İki ayn kaba yem formunun (ortalama 2.5 cm uzunlukta kıyılmış veya doğal halde kuru çayır otu) Esmer buzağıların büyüme, gelişme ve yemden yararlanma özellikleri Özerine etkileri araştırılmıştır. Kıyılmış kuru çayır otu ile beslenen buzağıların doğum, sütten kesim, 4 ve 6 ay ağırlıkları sırasıyla; 38.63, 45.59, 92.54 ve 131.98 kg olarak tespit edilmiştir. Kıyılmamış, doğal formdaki kuru çayır otu ile yemlenen buzağılarda ise aynı ağırlıklar sırasıyla; 37.29, 45.04, 95.70 ve 135.32 kg olarak saptanmıştır. Kaba yem formunun değişik devrelerde tespit edilen bu canlı ağırlıklar üzerine önemli bir etkisi olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The effect of two different forms of hay (chopped in 2.5 cm length or in natural form) on the growth, development and feed efficienciy characteristics of the Brown Swiss were investigated. Birth, weaning, 4 and 6 month weights of the calves fed the chopped hay were determined as 38.63, 45.59, 92.54 and 131.98 kg respectively. The weights for calves fed hay in natural form were 37.29, 45.04, 95.70 and 135.32 kg respectively. The different forms of forage (hay) did not have significant effect on the weights. The forms of hay significantly (P0.05) effect on the intake of concentrate feed.