Tokat merkez ilçede bulunan çelik konstrüksiyonlu cam seraların iklimsel ve yapısal yönünden incelenmesi ve geliştirme olanakları üzerinde bir araştırma
A Research on the structural and environmental conditions and improvement of the green houses built steel construction and covered glass at the central district Tokat province
- Tez No: 58079
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP YAĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Tokat Merkez İlçede bulunan yedi adet çelik konstrüksiyonlu cam sera araştırma materyali olarak seçilerek söz konusu seraların yapısal ve iklimsel yönden durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Seralarda iklimsel koşulların bitki yetiştirilmesi için uygun olmadığı belirlenmiştir. Seralarda bulunan ısıtma ve havalandırma sistemleri yetersiz kalmaktadır. Sera taban alanları küçük olup bazı seraların yan duvarları gereğinden yüksek, bazılarında da yan duvarlar gereğinden küçük yapılmıştır. Seraların çoğunun çatı eğimleri yeterli olmayıp yönlendirmeleri de uygun değildir. Sera planlamasında kar yükü göz önüne alınmamış ve kar yükü nedeniyle bir sera zarar görmüştür. Seralarda kullanılan örtü malzemelerinin genişlikleri ve uzunlukları oldukça küçük seçilmiştir. Sonuç olarak araştırma yapılan seralarda bir çok problem bulunmaktadır ve bu araştırmada söz konusu problemler belirlenerek ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda yöre için uygun bir sera planlanarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study was to investigate the structural and ciimatical conditions of greenhouses. The material of this study is seven steel structured glass greenhouses in City Center of Tokat. There are no suitable enviromental conditions for plant growing in the greenhouses. Ventilation and heating systems of the greenhouses are not sufficient. The greenhouses are small and five greenhouses have higher side walls and a greenhouse has smaller side walls. Roof angeles of the greenhouses are not sufficient for the region. The orientation of the some greenhouses are not suitable. The wide and lenght of the greenhouse covering materials are small. The greenhouses investigated have a lot of problems on enviromental conditions and planing. It has been studied to solve the problems of the greenhouse related to enviromental conditions and planing. At the end of this study, it has been suggested a suitable plan for the region.