Governing childhood: The juvenile justice system in Turkey
Çocukluğun idaresi: Türkiye'de çocuk adalet sistemi
- Tez No: 580781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAYGUN GÖKARİKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, çocuk tutukluluğuna odaklanarak Türkiye'deki çocuk adalet sistemi literatüründeki eleştirel yaklaşımlara katkı yapmayı hedeflemektedir. Çocuk adalet sistemi, fazlasıyla çetrefilli olmasının yanı sıra çocuk çalışmaları, hapishane ve ceza adalet sistemi gibi literatürlere de hatırı sayılır miktarda katkı sağlayabilecek zenginlikte bir alan olmasına rağmen, bu alanda yürütülen çalışmalar oldukça yetersiz kalmaktadır. Bu amaç etrafında, Ocak 2017 ve Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Gaziantep'te 10'u erkek 5'i kadın olmak üzere 18 yaşın altındayken kanunla ihtilaf halinde olmaktan ötürü hapishanede kalmış kişilerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirdim. Tezimde de bu araştırmanın ışığında çocuk tutukluluğunun tarihsel gelişimi ve çocuk adalet sisteminin değişiminin yanı sıra modern çocukluk paradigması ile çocuklara özgü modern kurumların arasındaki ilişkiyi inceledim. Özelde ise, değişen zaman kavramsallaştırmasının cezalandırma pratiklerine ve eski mahpusların deneyimlerine etkisi üzerinden çocuk tutukluluğunun zamansal boyutunu araştırdım. Buna ek olarak, kız çocuklarının“görünmezliği”ve hapishanedeki maskülenite performansları gibi konular etrafında çocuk adalet sistemindeki toplumsal cinsiyet boyutunu tartıştım. Son olarak, hapsetmenin ekonomi politiği, hapishane emeği ve hapishanedeki“hediye (gift)”ve“değişim (exchange)”ekonomisi çalışmamda tartıştığım diğer temel konulardır. Çalışmam bu konular etrafında çocuk adalet sisteminin çocuk suçluluğunu nasıl inşa ettiğini ve çocukları“koruduğu”iddiasıyla yeni cezalandırma mekanizmalarını nasıl ortaya çıkardığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute to the critical approach to juvenile justice system by focusing on child imprisonment in Turkey. Even though juvenile justice system is a complex and rich topic that is able to make valuable contribution to children studies and the scholarship on prison and criminal justice system, the studies on this particular issue is largely insufficient. To do so, I conducted in-depth interviews between January 2017 and February 2018 in İstanbul, İzmir and Gaziantep with 10 male and 5 female respondents who were kept in prison when they were under the age of 18. On the basis of this research, I examine the historical development of child imprisonment and the transformation of juvenile justice system, as well as the relationship between the modern paradigm of childhood and children-related modern institutions. Specifically, I explore the dimension of time in child imprisonment by problematizing how the changing conceptualization of time affects punishment practices and the experience of ex-prisoners. I investigate the gender dimension of the juvenile justice system by taking issue with the“invisibility”of girls and by focusing on the masculine performances within prison. Lastly, my study examines the political economy of imprisonment, prison labour along with exchange and gift economy in prison. In doing so, my research shows the way juvenile justice system works through constructing juvenile delinquency and introduce punitive mechanisms in the name of“protecting”children.