Competition and the distance puzzle
Rekabet ve uluslararası ticarette uzaklık etkisi
  1. Tez No: 580785
  2. Yazar: SERDAR SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez de uluslararası ticaretteki rekabet seviyesi ile literatürde uzaklık yapbozu olarak adlandırılan ve zaman içerisinde düşmekte olan taşıma ve iletişim maliyetlerine rağmen artış gösteren uzaklığın ticaret üzerindeki negatif etkisi ampirik olarak incelenmiştir. Sektör seviyesinde ticaret verisi ile yaplan analizler uluslararası ticaret piyasaların rekabet düzeyindeki artışın ticaretin uzaklık elastikiyetini arttırdığını göstermiştir. Yaptığım analizler rekabetteki artışın 1976 ve 2016 yılları arasında artan uzaklık etkisinin %20'sini açıklayabildiğini göstermiştir. Artan uzaklık etkisini açıklamak amacıyla farklı hipotezler de incelenmiştir. Analizlerime göre gümrük vergilerindeki düşüş¸ uzaklığın uluslararası ticaret üzerindeki negatif etkisini zaman içerisinde azaltmıştır. Ayrıca zaman içerisinde ikame esnekliği artan ürünlerin ticaretinde uzaklığın daha önemli hale geldiği gözlenmiştir. Bir diğer bulgu da, farklılaştırılmış ürünlerin ticaretinde uzaklığın öneminin diğer ürünlere göre daha az olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the empirical relevance of the impact of sectoral competition on the increasing negative impact of geographic distance on international trade flows vis-a-vis the secular decline in the transportation and communication costs, which is known as the distance puzzle. Using disaggregated trade data, I find that as the international markets become more competitive; bilateral trade becomes more elastic to distance. My analysis reveal that increasing competition explains 20% of changes in the distance elasticity of trade between 1976 and 2016. I examine alternative hypothesis to explain the rising distance effect. My results imply that declining average tariff rates reduce the importance of distance on trade. I find that goods with increasing elasticity of substitution are likely to be more distance elastic over time. I also find that differentiated products are less distance sensitive compared to homogenous goods.