The effects of using an experimental strategy training tool on reading comprehension, engagement, and metacognitive awareness
Deneysel bir okuma stratejileri aracı kullanmanın okuduğunu anlama, katılım ve üstbilişsel farkındalık üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 580795
  2. Yazar: GAMZE UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLER ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, deneysel bir araçla çevrimiçi olarak ya da öğretmen tarafından sınıfta sunulan üstbilişsel strateji eğitiminin İngilizce öğrenenlerin okuduğunu anlama, katılım ve üstbilişsel farkındalıkları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışmanın katılımcılarını özel bir üniversitenin hazırlık okulunda okuyan 84 öğrencidir. Sınıf içi grubu sınıfta öğretmenden üstbilişsel strateji eğitimi almış, çevrimiçi araç grubu aynı eğitimi deneysel bir araç ile almış, kontrol grubu ise ders kitabına dayanan normal okuma derslerini takip etmiştir. Bu çalışma için özel olarak tasarlanan çevrimiçi araç, çokluortam öğrenimi tasarım ilkelerine ve öğrenme yazılımları için önerilen destekleyici tasarım ilkelerine dayandırılmıştır. Okuduğunu anlamadaki fark skorlarını karşılaştırmak için ön ve son testler yapılmıştır. Eğitimden önce ve sonra üstbilişsel farkındalık ve derse katılım envanterlerini doldurulmuştur. Ayrıca çevrimiçi araç grubundaki katılımcılardan geri bildirimler toplanmıştır. Sonuçlar, çevrimiçi araç grubunun okuduğunu anlama ve üstbilişsel farkındalık açısından kontrol grubunu önemli ölçüde geride bıraktığını göstermiştir. Sınıf içi grubu çevrimiçi ve kontrol gruplarından katılım açısından daha yüksek başarım göstermiştir. Çevrimiçi araç grubundan toplanan geri bildirimler, uygulamanın faydalı bulunduğunu göstermiştir. Bu bulgular, özellikle daha düşük yeterlilik seviyelerinde İngilizce öğrenen yetişkinler için dikkatle tasarlanmış destekleyici çevrimiçi araçlar ile okuma stratejileri eğitimi verilmesini desteklemektedir. Öğretim tasarımı için öneriler ve kılavuzlar, ayrıca kapsamlı üstbilişsel strateji eğitimi ve okuma stratejisi uygulaması için çevrimiçi destek aracı tasarımı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of metacognitive strategy training, delivered online, or in-class, on reading comprehension, engagement, and metacognitive awareness of adult learners of English. The participants were 84 students in a preparatory school of a private university. The in-class group received metacognitive strategy training delivered by the teacher, the online tool group received the same training via an experimental tool, and the control group followed regular reading lessons based on the textbook. The online tool specifically designed for the study was based on the design principles of multimedia learning, and scaffolding design guidelines recommended for learning software. Pre and post-tests were conducted to compare the difference scores in reading comprehension. Metacognitive awareness and classroom engagement inventories were filled out before and after the study. Feedback from the participants in the online tool group was also collected. The findings showed that the online tool group significantly outscored the control group in terms of reading comprehension and metacognitive awareness. The in-class group outperformed the online-tool and the control group in terms of engagement. The feedback from the online tool group indicated that the implementation was considered useful. The findings of the study provide support for reading strategy training with carefully designed online scaffolding tools for adult learners of English, especially at lower proficiency levels. Recommendations and guidelines are offered for instructional design, as well as online scaffolding tool design for comprehensive metacognitive strategy training and reading strategy practice.