Social and emotional learning in a preschool context: A teacher-led intervention program
Anaokullarında sosyal ve duygusal öğrenme: Öğretmenlere yönelik bir eğitim programı
  1. Tez No: 580796
  2. Yazar: ÖZLEM KÜÇÜKÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Anaokulu çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimlerinde okul öncesi öğretmenleri önemli rol oynar. Her öğretmenin kariyeri boyunca çok sayıda çocuğa eğitim verdiği göz önünde bulundurulursa, çocukların sosyal ve duygusal yetkinliklerinin artırılmasında öğretmenlere yönelik eğitim programlarının zaman ve maliyet açısından verimli bir yöntem olduğu düşünülebilir. Bu çalışmanın amacı, öğretmenleri kanıt-temelli bir sosyal ve duygusal öğrenme müfredatını uygulayabilmeleri için eğitmek ve uygulanan programın etkililiğini sınamaktır. Bunun için dört anaokulu seçkisiz atama yöntemiyle kontrol ve müdahale gruplarına atanmıştır. Altı kontrol grubu sınıfında toplam 61 çocuğa ve yedi müdahale grubu sınıfından ise 85 çocuğa ön-ve son-test uygulaması yapılmıştır. Çalışmaya katılan çocuklar 4-6 yaş aralığındadır. Çocukların duygusal ve sosyal problem çözme becerileri bireysel görüşmeler esnasında standardize edilmiş testlerle değerlendirilmiştir. Çocukların sosyal yetkinlikleri ise ebeveynler ve öğretmenler tarafından ölçek yöntemiyle değerlendirilmiştir. On iki haftalık müdahale programı kapsamında deney grubundaki öğretmenlere iki haftada bir eğitim verilmiş ve uygulama için haftada bir saat sınıf içi koçluk desteği sağlanmıştır. Sonuçlar deney grubundaki çocuklarda duyguları tanıma ve sosyal problem çözme becerilerinde kontrol grubundaki çocuklara göre istatistiksel açıdan anlamlı bir ilerleme olduğuna, ancak ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocukların sosyal yetkinlik ve davranış değişimi düzeylerinde iki grup arasında anlamlı bir fark gözlemlemediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Preschool teachers play a crucial role in the social and emotional development of young children. They educate a large number of students throughout their career; thus, training the teachers can be considered as a cost- and time-effective method for improving children's social and emotional learning (SEL). This study aimed to train preschool teachers to implement an evidence-based social and emotional skills program and to examine the program's effectiveness on children's development. Four preschools were randomly assigned to experimental and control groups. Pre- and post-test evaluation was conducted with 61 children in six control classes and 85 children in seven intervention classes. All participants were between the ages of 4-6 years. Emotion comprehension and social problem-solving skills of children were assessed individually with standardized tests. Data on social competence of children was obtained by parent and teacher ratings. The intervention program included six bi-weekly teacher training sessions and weekly in-class coaching in the experimental group classes for 12 weeks. The results indicated that the intervention was effective in improving emotion comprehension and social problem-solving skills based on child report. However, parents and teachers did not observe significant differences in children's social competence levels and behavioral outcomes.