Fen bilimleri dersinde ''Işığın ve Sesin Yayılması'' ünitesinin buluş yoluyla öğrenmeye göre işlenişinin öğrencilerin akademik başarısı ve tutumlarına etkisi
Science lessons i̇n ''Light and Sound Release'' the invention by unit effect of procedure by learning attitudes towards science and students academic success
  1. Tez No: 415431
  2. Yazar: SİBEL TEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen Bilimleri dersinde ''Işığın ve Sesin Yayılması'' ünitesinin buluş yoluyla öğrenmeye göre işlenişinin öğrencilerin akademik başarısına ve derse yönelik tutumlarını araştırmaktır. Araştırma 2014-2015 eğitim-öğretim yılı II. döneminde Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesinde bulunan bir ortaokuldaki 5. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin Fen Bilimleri dersinde buluş yoluyla öğrenmeyle işlenişine göre akademik başarılarını ve derse tutumlarını tespit etmek için ''yarı deneysel desen'' kullanılmıştır. Deney grubunda buluş yoluyla öğrenme stratejisi göre hazırlanmış ders etkinlikleriyle öğretim yapılırken, kontrol grubunda ise öğretmen merkezli (geleneksel) öğretim aynı öğretmen tarafından yapılmıştır. Uygulama 7 hafta toplam 28 saat sürmüştür. Araştırmada akademik başarı testi ve fen ve teknolojiye yönelik tutum ölçeği olmak üzere iki farklı ölçme aracı ile veri toplanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS-22 (Statictical Package for Social Sciences Program, Version 22) programı ile bağımsız örneklem t testi (indepedent sample t testi) ve eşleştirilmiş örneklem t testi ( paired sample t testi) ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; deney grubundaki öğrencilerin akademik başarısı ile kontrol grubundaki öğrencilerin akademik başarıları arasında buluş yoluyla öğrenme stratejisine göre öğrenin gören deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubun Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarına bakıldığında ise buluş yoluyla öğrenme stratejisine göre öğrenim gören deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür. Buradan hareketle Buluş Yoluyla Öğretim Stratejisinin akademik başarıyı arttırmada ve öğrencilerin derse olan tutumlarında olumlu etkisi olduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research in Science lessons ''Spread the Light and Sound'' to the academic achievement of students based on learning through discovery of the processing unit and investigate the attitudes towards the course. Research 2014-2015 academic year II. Ağrı was carried out during the 5th graders at a middle school in the district of the province Eleşkirt. Research in Science and Technology through the invention in the course of students' academic achievement and to identify lessons learned with the handling by the attitude of 'quasi-experimental design' is used. According to the invention prepared by the experimental group learning strategies while teaching the lesson activities, teacher-centered in the control group (traditional) teaching by the same teacher. The practice lasted 7 weeks in a total of 28 hours. Including academic achievement test and attitude scale towards science and technology research data was collected by two different measuring tool. The research data using SPSS-22 (Statictical Package for Social Sciences program, Version 22) program with an independent sample t test (indepedent sample t test) and paired-samples t test (paired sample t test) were analyzed. Research; experimental group students who learn by learning strategies in the academic achievement of the students in the experimental group and the control group between academic achievement through the invention has been shown statistically significant difference in favor. The experimental group who studied experimental and control groups according to attitudes towards learning strategies Looking at the course of Science and Technology through the invention has been shown statistically significant difference in favor. From here, the movement in the course of Invention Through Education Strategy in improving student academic achievement and attitude can be said to have a positive impact.