Sosyal medyada kuşak farkı: Facebook kullanıcılarının mahremiyet algısı üzerine bir araştırma
Generation difference in social media: A research on the perception of privacy of facebook users
  1. Tez No: 580813
  2. Yazar: SEVİM BİLGE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ŞAKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İletişim, ilk toplumların oluşmasından itibaren en önemli gereksinim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun sebebi, insanın toplumsal bir varlık olmasından kaynaklanmaktadır. En ilkel iletişim yöntemlerinden günümüz iletişim teknolojilerine kadar iletişim kurmadaki temel niyet aynıdır. İnsanlar birbirleriyle anlaşabilmenin, kendi duygu ve düşüncelerini bir şekilde karşı tarafa aktarabilmenin yolunu bulmuştur. İnsanlar; değişen yaşam şartları, çevresel koşullar ve buna bağlı olarak yeni ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak iletişim yöntemlerini geliştirmiştir. Günümüzde en önemli unsurlardan olan, zaman ve mekan sınırlarını ortadan kaldıran yeni iletişim teknolojileri kuşkusuz bilgisayar kullanımından itibaren mümkün olmuştur. Bilgisayar kullanımıyla iletişim yöntemlerini farklı boyutlara ulaştıran internet ile birlikte kullanıma sunulan sosyal medya platformları, insanların günlük yaşam pratiklerinde değişimlere sebep olmuştur. Sosyal medya platformlarında insanlar paylaşım yaparak kendilerini ifade edebilme şansına sahip olmaktadır. Bu durum mahremiyetin içerik ve kapsamının zaman içinde dönüşümüne yol açmıştır. Bu çalışma, bir sosyal medya platformu olan Facebook üzerinden belirli yaş grubundaki bireyler için mahremiyet algısının nasıl şekillendiği hakkında bir araştırmadır. Bu amaçla Facebook kullanıcısı olan bireylerin paylaşımları dikkate alınarak, kullanıcıların mahremiyet konusunu ne şekilde algılandığının araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılması planlanmaktadır. Karşılaştırmalı sonuçlar elde etmek amacıyla, tercih edilen yapılandırılmış görüşme formu, araştırma soruları ve alan yazındaki bilgiler doğrultusunda araştırma konusu için geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Communication emerges as the most important necessity since the formation of the first societies. The reason for this situation is that man is a social being. People have been able to communicate with each other, to transfer their own feelings and thoughts to one another in a way. The basic intention to communicate from the most primitive communication methods to modern communication technologies is the same. People; has improved its communication methods by considering changing living conditions, environmental conditions and accordingly new needs. new communication technologies, which are among the most important elements in today's world, remove the boundaries of time and place. The Internet, which has entered our lives with computers, has caused radical changes in our society. This study is a survey on how social networking platform Facebook is shaping privacy perceptions for specific age groups of individuals. For this purpose, it is aimed to investigate how users consider the subject of privacy by perceiving the sharing of the individuals who are Facebook users. It is planned to use structured interview form as data collection tool in the research. In order to obtain comparative results, the preferred structured interview form will be developed for the research topic in the light of the research questions and field background information.