Turkish cultural diplomacy in sub Saharan Africa: The case of Benin Republic
Sahraaltı Afrikası'nda Türk kültürel diplomasisi: Benin Cumhuriyeti örnek olay incelemesi
- Tez No: 580839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKMEL GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya, Soğuk Savaş sonrasında uluslararası ilişkilerde önemli bir değişime şahit olmuştur. Diplomasi ve uluslararası ilişkilerde yumuşak güç, sert gücün beraberinde bir artış göstermiştir. Küreselleşme, bilgi teknolojilerinin yaygınlaşması ve iletişim olanaklarının artması bu durumu etkilemiş ve kolaylaştırmıştır.“Kültürel Diplomasi”olarak da adlandırılan olgu; ülkelerin birbirlerine ordu, silah ve diğer etkenleri kullanarak etki etmesi yerine, yumuşak güçleriyle (bilim, sanat, kültür, spor, eğitim vb.) birbirlerini etkilemesi ve birbirleriyle yakınlaşması olarak da tanımlanabilir (Snow, 2009, 3). Ayrıca Afrika, Türkiye gibi gelişmiş ülkelerin, çeşitli sebeplerle ilgisini çekmiştir. Kültürel Çalışmalar ana alanında olarak, bu çalışmanın amacı, kültürel unsurların, insanların algı ve davranışlarını etkilemek için nasıl kullanıldığını, bulmaktır. Sonuç olarak, Sahra altı Afrika'daki Türk kültürel diplomasisine neredeyse yirmi yıldan beri ve özellikle Benin Cumhuriyeti'nde daha yakından bakmak, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri ile karşılaştırıldığında, delegasyon yaklaşımıyla liberal bir modele dayanmaktadır. Bu çalışma, Türk kültürel diplomasisinin temel amaçlarının politik ve ekonomik olduğunu ortaya koymaktadır. Ve kullanılan mekanizma şunlardan oluşur: Benin'deki Türk elçiliği, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), YTB bursları ve Benin'de insani faaliyetlerde bulunan Türk STK'ları. Çalışmada literatür taramasının arından 25 katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Toplanan verileri işlemek için içerik analizi teknikleri ve NVivo nitel analiz yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world has witnessed a significant shift in the international relations after the Cold war. The soft power has risen along with the hard power in diplomacy and international relations fields. Globalisation and the spreading of the technologies of information and communication have also facilitated and accentuated the phenomenon. Cultural Diplomacy is the fact that countries use their soft power potential (education, culture, science, art, sport etc.) instead of army forces, weapons and others to impress, and get closed to each other (Snow, 2009, 3). Besides, Africa has always been for several reasons of great interest for developed countries including Turkey. Falling into Cultural Studies main field, this study aims to look for the cultural elements used to influence people's mind, perception and actions in the framework of cultural diplomacy by bringing light on education and scholarship programs, intercultural communication, humanitarian aids, their actors and their purposes. As a result, a closer look at Turkish cultural diplomacy in Benin Republic, compared to pioneer countries like France and the USA is based on a liberal model by delegation approach. The study reveals that Turkish cultural diplomacy's main purposes are political and economic. And the mechanism used is composed of: the Turkish embassy, the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), YTB scholarships and Non-profit organisations. In this study, documentary analysis and semi structured interviews with 25 participants with relevant profiles were used to collect data. Content analysis technics and NVivo qualitative analysis software were used to process collected data.