Academies of possibilities: An analysis of intellectual field, social movements, and knowledge production in Turkey
Olasılıklar akademileri: Türkiye'deki entelektüel alan, sosyal hareketler ve bilgi üretiminin analizi
  1. Tez No: 580838
  2. Yazar: İNCİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER BARTU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, 1980'lerdeki ve günümüzdeki alternatif akademi oluşumlarını inceleyerek bu dönemlerdeki entelektüel alanı karşılaştırmaktadır. Bu tez, bahsi geçen iki dönemi kendi bağlamlarında ayrı ayrı inceleyerek dünya genelinde entelektüel emeğin güvencesizleşmesinin ve Türkiye'nin tarihsel özelliklerinin ülkedeki entelektüel alanın 1980'den bu yana dönüşmesindeki etkilerine odaklanmaktadır. Aynı zamanda dünyadaki değişen sosyal hareketler diskurlarını tartışarak Türkiye'deki alternatif akademilerin organizasyonel yapılarının bu süreçte ciddi oranda değiştiğini göstermektedir. Son olarak, bu tez, bahsi geçen organizasyonların yeni fikirlerin ortaya çıkmasına alan sağlamak suretiyle Türkiye'deki bilgi üretimine etki ettiğini iddia etmektedir. Bu sebeple bu oluşumları“olasılıklar akademileri”olarak tanımlayarak ülkedeki akademik ve kültürel çevreler için sundukları olanakları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis compares and contrasts the intellectual field in the 1980s and today by examining the alternative academic structures founded in these two periods. The thesis analyzes these two contexts separately and traces the influence of the increasing precarization of intellectual labor throughout the world and the historical particularities of Turkey on the transformation of the intellectual field since the 1980s. At the same time, by dwelling on the changing discourses of social movements in the world, the thesis aims to show that the organizational models of the alternative academic structures in Turkey have changed significantly since the 1980s. Lastly, the thesis aims to show the influence of these organizations on the knowledge production in the country through the space they offer for the flourishment of new ideas. The thesis argues that these structures can be regarded as“academies of possibilities”because of the promises they offer for the academic and cultural circles in the country.