Azalan dönmeli akışta ısı transferi, sürtünme ve performans karakteristiklerinin araştırılması
- Tez No: 58085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Isı transferini iyileştirme yöntemleri, aktif ısı transferi iyileştirme yöntemleri ve pasif ısı transferi iyileştirme yöntemleri olarak sınıflandırılabilir. Dönmeli' akış cihazları, pasif yöntemlerden birisidir. Bu çalışmada, dönmeli akış elde etmek için radyal kanatlı dönmeli akış üreteci kullanılmış ve azalan dönmeli akışın ısı transferi, sürtünme ve performans karakteristiklerine olan etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Radyal kanatlı dönmeli akış üreteci, değişik dönme şiddetleri elde edebilmek amacıyla kanatçık açılan ayarlanabilir şekilde imal edilmiştir. 1. tip radyal kanatlı dönmeli akış üretecinde konik yöneltici eleman kullanılmıştır. Radyal kanatlı dönmeli akış üretecinde yöneltici eleman olmamasının ve yöneltici eleman tipinin araştırılan karakteristiklere etkisini de incelemek amacıyla, 2. tip radyal kanatlı dönmeli akış üretecinde yöneltici eleman kullanılmamış, 3. tip radyal kanatlı dönmeli akış üretecinde ise küresel bir yöneltici eleman kullanılmıştır. Deney elemanı olarak dikişsiz çelik silindirik boru kullanılmış, üzerine seramik boncuklar geçirilmiş direnç teli, deney borusu üzerine homojen bir şekilde sarılarak sabit ısı akısı koşulunda deneyler yapılmıştır. Dönmeli akış deneyleri çeşitli kanatçık açılarında (15, 30, 45, 60 ve 75 °) yapılmış ve dönmeli akış deney sonuçları tam gelişmiş eksenel akış deney sonuçlan ile karşılaştınlmıştır. Yapılan deneyler sonucunda; dönmeli akışta, dönme üreteci tipi, Reynolds Sayısı ve kanatçık açısına bağlı olarak Nusselt Sayısında 1.47 kata, sürtünme katsayısında ise 15.99 kata varan artışlar görülmüştür. Sabit pompa gücü bazında ısı transfer katsayısı oranlan; dönme üreteci tipi, Reynolds Sayısı ve kanatçık açısına bağlı olarak 0.862- 1.311 arasında değişmiştir. Performans kriterleriyle yapılan değerlendirmede yüksek kanatçık açılan ve düşük Reynolds Sayılannda çalışmanın avantajlı olacağı bulunmuştur. Yine performans kriterleriyle yapılan değerlendirmede, konik yöneltici elemana sahip olan 1. tip radyal kanatlı dönmeli akış üretecinin diğer tiplere göre daha avantajlı olduğu sonucuna vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heat transfer augmentation techniques can be classified into passive augmentation techniques and active augmentation techniques. Swirl flow devices is one of the passive techniques. In this study, radial-guide vane type swirl generator was used to obtain swirl flow and the effect of decaying swirl flow on heat transfer, friction and performance characteristics have been investigated experimentally. The guide vanes of radial-guide vane type swirl generator were manufactured adjustable to obtain various swirl intensity. In the first type swirl generator, a conical directing element was used. To study the effect of absence of the directing element and the type of the directing element on the characteristics being investigated, in the second type swirl generator directing element wasn't used and in the third type swirl generator spherical directing element was used. Seamless steel pipe was used as a test unit and the experiments were conducted under constant heat flux condition which was obtained by winding electrical resistance wire homogeneously on the test unit. Various guide vane angles (15, 30, 45, 60 ve 75 °) were used for swirling flow experiments and the results were compared with those obtained from hydrodynamically developed pipe flow. It was observed that swirling flow could increase the Nusselt Number and friction factor up to as factor of the 1.47 and 15.99, respectively, depending on the type of swirl generator, Reynolds Number and vane angle. Heat transfer ratio at the constant pump power varied between 0.862-1.31 1 depending on the type of swirl generator, Reynolds Number and vane angle. Considering the performance criteria, to study at high vane angle and low Reynolds Number were found to be more advantageous. In addition, it was found that the first type swirl generator which have conical directing element was more advantageous compared to the other types swirl generator.