Refugee women's employment in Turkey's humanitarian response to the Syria crisis: A qualitative documentary analysis
Türkiye'nin Suriye krizine insani yardım müdahalesinde mülteci kadınların iş edindirilmesi: Bir niteliksel belge analizi çalışması
  1. Tez No: 580860
  2. Yazar: ŞEYMA NAZLI GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sekiz yıl önce, kanlı bir iç savaşın hayatlarını parçalaması üzerine ilk mülteci akını yeni bir ülkede yeni bir başlangıç yapmak amacıyla Türkiye-Suriye sınırını geçti. Çok geçmeden, bu mülteci akınları artık acil durum müdahaleleriyle çözümlenemeyecek, aksine hem Türk hem Suriyeli halk için hayatı kolaylaştıracak kalıcı bütünleşme stratejileri gerektiren bir insani kriz halini aldı. Bu tez, insani yardım aktörlerinin nasıl ve ne boyutta Suriyeli mülteci kadınların Türkiye'deki ekonomik bütünleşmelerinde rol aldığını incelemektedir. Tez, ülkenin önde gelen altı insani yardım aktörünün, sırasıyla Yuva Derneği, Hayata Destek Derneği, Kızılay, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ve Birleşmiş Milletler kuruluşlarının 2016 yılı sonrası ürettiği belgelerin niteliksel analizine dayanmaktadır. 2016 yılının temel alınma sebebi Geçici Koruma Statüsü altındaki Suriyeli mültecilere çalışma izninin bu yıl tanınmasıdır. Tez, seçilen insani yardım aktörlerinin, Olivius'un mülteci kadınlara yönelik insani yardım müdahalelerini kategorize etmesine göre, Temel İhtiyaç Yaklaşımı ile Araçsalcı Yaklaşım arasında bir yaklaşımı benimsediğini savunmaktadır. Çalışma, Türkiye'deki insani yardım aktörlerinin retoriklerinde toplumsal cinsiyetin anaakımlaşmasının önemini kabul etmelerine rağmen, bu kabulün geçim kaynakları programları konusundaki söylemlerine yansıtılmadığını ortaya koymaktadır. Mülteci kadınlar, çoğunlukla ancak temel ihtiyaç programları söz konusu olduğunda insani yardım aktörlerinin söylemlerinde yer almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Eight years ago, first flow of refugees started to cross the Turkish-Syrian border, fleeing a bloody civil war that started to tear their lives apart while looking for a fresh new start in a new country. Soon after, these refugee flows turned into a humanitarian crisis that no longer seeks emergency actions for its problems but instead necessitates permanent integration strategies that would ease life for both Turkish and Syrian societies. This thesis examines how and to what extent humanitarian actors approach the labor market integration of the Syrian refugee women in Turkey. The thesis relies on exploratory qualitative analysis of documents produced by five prominent humanitarian actors, namely Yuva Association, Support to Life Association, Turkish Red Crescent, Association for Solidarity with Asylum-Seekers and Migrants, and United Nations agencies in the post-2016 period, which was the year that the work permits for the Syrians under the temporary protection was issued. The thesis argues that the selected humanitarian actors adopt an approach that fits in between the Basic Needs Approach and the Instrumentalist Approach according to Olivius' categorization of humanitarian responses to refugee women. The thesis finds that, although the humanitarian actors in Turkey acknowledges the importance of gender mainstreaming in their rhetoric, this acknowledgement is not reflected in their discourse on livelihood programs. Refugee women mostly appears in the humanitarian actor discourses on basic needs programs.