Türkiye'deki Suriyeli kadınların istihdamı: İstanbul Esenyurt örneği
Employment of Syrian women in Turkey: Example of Esenyurt, Istanbul
- Tez No: 669856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KAAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Suriyeli kadınların istihdam ve çalışma koşullarını Esenyurt örneği üzerinden incelemektir. Suriye'de 2011 yılında meydana gelen iç savaş nedeniyle Suriye'den Türkiye'ye büyük bir göç gerçekleşmiştir. Bu göçle birlikte Suriyelilere“geçici koruma statüsü”verilmiştir. Türkiye göç idaresinin verileri incelendiğinde Geçici koruma statüsü verilen kadınlar Suriyeli göçünün önemli bir kesimini oluşturmaktadır. Göç ile beraber istihdam edilen kadınların çalışma koşullarının ele alınması sonucunda Türk yazınındaki boşluğun doldurulması, bu çalışmayı önemli hâle getirmektedir. Türkiye'de Suriyeli kadınların istihdamı ve çalışma koşullarını araştırmak amacıyla demografik bilgiler, emek piyasasına ilişkin bilgiler, çalışma koşullarına ilişkin bilgiler, iş yerindeki temel haklara ilişkin bilgiler başlıkları altında birtakım sorular sorulmuştur. Bu çalışmada“nitel araştırma yöntemi”benimsenmiş ve“yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği”kullanılmıştır. Farklı demografik özelliklere sahip 16 Suriyeli mülteci kadın katılımcı tarafından görüşme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the employment of Syrian women in Turkey and their working conditions. In other words, this research is prepared in order to assess the views of working Syrian women in the Esenyurt district of Turkey. Due to the civil war which occurred in Syria in 2011, there has been a great migration from Syria to Turkey. With this migration, Syrians have been given“temporary protected status”. When data of Turkey's migration management is examined, women who are given temporary protected status constitute an important part of Syrian migration. As a result of discussing the working conditions of women employed with migration, filling the gap in Turkish literature makes this research important. To investigate the employment and working conditions of Syrian women in Turkey, a number of questions were asked under the headings of demographic information, information on the labour market, information on working conditions, and information on fundamental rights in the workplace. In this research,“qualitative research method”is adopted and“semi-structured in-depth interview technique”is used. Interviews are conducted by 16 Syrian refugee women with different demographic characteristics.