Crisis management during the Arab Spring: Cases of an Egyptian and two Tunisian companies
Arap Baharında kriz yönetimi: Mısırlı ve iki Tunuslu şirket örneği
- Tez No: 580868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YALÇINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Arap baharı devrimleri, Orta Doğu şirketlerini pek çok yönden radikal bir şekilde değiştirdi. Ölümlerin sayısı arttıkça, birçok ülkenin ekonomisi dağıldı, bölgesel ekonomik ilişkiler dağıldı ve işletmeler çöktü. Protestolar birçok ülkenin siyaset, güvence, güvenlik ve ekonomisini etkiledi. Yeni hükümetler yeni düzenlemeler getirdi ve bu düzenlemeler işletmeler için bir zorluk çıkardı ve başkalarının çalışması için bir fırsat yarattı. Bu çalışmanın amacı, Arap baharından etkilenen bir Mısırlı ve iki Tunuslu şirketinin kriz yönetme uygulamalarını araştırmaktır. Bu araştırma, krizlerle ilgili yapılan uygulamalardan sorumlu olan ve iki şirket üzerinde etkisi olan ve üçüncü şirketin kapatılma sebebi olan bu şirketlerin yöneticiler ile görüşülerek yapıldı. Buna ek olarak, makale Arap baharını, Mısır poundu krizi, Tunus dinarı krizi ve karar vermekte faydalı olabilecek kriz yönetim literatürünü tartışıyor. Son zamanlarda kriz yönetimi üzerine bir takım deneysel çalışmalar yapıldığından, şimdiki çalışma yöneticilerle derinleşmiş görüşmeler dahil olmak üzere, nitel bir metodoloji kullanarak ilgili literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Analiz kriz yönetimi bir şirket için çok önemli olduğunu göstermektedir.Ayrıca, kriz durumunda uyum sağlamak ve bir plan hazırlamak gerekli olduğu kadar, bir şirketin karşılaşabileceği farklı koşullara uyumakta esneklik göstermek'te aynı derecede önemlidir.
Özet (Çeviri)
The Arab spring revolutions have converted the Middle-East firms radically in many ways. As the number of deaths increased, the economy of several countries was ripped, regional economic relationships were falling apart and businesses collapsed. The protests affected the politics, security, safety and economy of many countries. The new governments made new regulations which were a challenge for businesses and an opportunity for others to operate. The aim of this study is to investigate the crisis management practices of one Egyptian company and two Tunisian companies during the Arab spring. This investigation has been done by interviewing the three managers of the three companies that were responsible for the practices that were taken in order to face the crises that had an influence on two of the companies and was the reason for closing the third company. In addition to that, the article discusses the Arab spring, the Egyptian pound crisis, the Tunisian dinar crisis and the crisis management literature which might be useful for decision making. Since there have been a number of empirical studies on crisis management recently, the present study aims to contribute to the related literature by using a qualitative methodology, including in-depth interviews with managers. The analysis indicated that crisis management is very vital for a company. In addition, it proved that as much as it is essential and necessary to prepare a plan to adjust to a crisis situation, flexibility is equally important in adjusting to the different circumstances which a company might face.