Gökkuşağı alabalığı yavru yemlerinde balık unu yerine mezbaha yan ürünlerin ikamesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 58087
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Araştırma, mezbaha yan ürünleri unlarının (kan unu, et-kemik unu, tavuk unu) gökkuşağı alabalığı (Oncorhvnchus mvkiss) yavru yemlerinde balık (menhaden) unu yerine ikame olabilme imkanlarım belirlemek amacıyla, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Su Ürünleri Bölümü Tesislerinde yapılmıştır. Diyetlerin balık unu seviyeleri %30 ve % 45 olarak ayarlanmış ve bu miktarlara da %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında mezbaha yan ürünleri unu ikame edilerek, ortalama % 34 (ilk beş diyet) ve %41 (son beş diyet) protein ve 3500 kcal/kg metebolik enerjili 10 adet test diyeti yapılmıştır. Kontrol yemi olarak ise, %55 protein (min) ve 2900 kcal/kg metebolik enerjiye sahip bir ticari yem kullanılmıştır. Hazırlanan test diyetleri ve kontrol yemiyle, ortalama ağırlıkları 1.75 ± 0.08 g olan gökkuşağı alabalığı yavruları üç tekerrür halinde (toplam 33 tankta) 150 gün (140 yemleme günü) süreyle yenilenmişlerdir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi olmuştur. 1. Başlangıç ağırlıkları yaklaşık aynı (1.75 ± 0.08 g) olan balıkların, deneme sonu ağırlıkları çok farklılık göstermiştir. En yüksek değeri 21.22 ± 2.76 g ile kontrol grubu, en düşük değerleri ise, 1 ve 6 numaralı (%100 ikameye sahip) test diyetleri sırasıyla 6.13 ± 0.44 g ve 7.02 ± 0.52 g olarak vermişlerdir. Diyetler arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur (pO.01). 2. Yem değerlendirme oram (YDO) bakımından gruplardan çok farklı sonuçlar elde edilmiş ve aralarındaki farklılıklar da istatistiki olarak önemli bulunmuştur (pO.01). En iyi değeri kontrol grubu ortalama 1.21 1± 0.03 olarak, en kötü değerleri ise, 2.78 ± 0.22 ve 2.47 ± 0.20 olarak 1. ve 6. diyetler (%100 ikameye sahip) vermişlerdir. 3.Yaşama oranı yönünden gruplardan elde edilen sonuçlar arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur (pO.01). 4.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study was conducted to determine the possibilities of replacing slaughterhouse byproduct meals (blood meal, poultry-by products, meat and bone meal) into menhaden fish meal in salmonid (rainbow trout fry) diets in the Research Facilities of Fishery Department of Agricultural Faculty at Atatürk University. Fish meal levels of diets were balanced as 30% and %45, and 10 test diets with average 34% (first five diets) and 41% (last five diets) protein and about 3500 kcal/kg metabolic energy were made by replacing %0, 25, 50, 75 and 100% slaughterhouse byproducts into these categories of fish meal. As a control feed, a commercial feed with 55% protein (min.) and 2900 kcal ME/kg was used. Rainbow trout fry with an average 1.75 ± 0.08 g initial weights were fed with prepared test diets and control diet as three replicates (in total 33 tanks) for a period of 150 days (140 feeding days). Findings of the experiment were as follows: 1. Final weights offish having about the same initial weights (1.75 ± 0.08) showed big differences. The highest value was 21.22 ± 2.76 g from control group and the lowest values were 6.13 ± 0.44 g and 7.02 ± 0.52 g from the diets (having 100% replacement) numbered 1 and 6 respectively.