Syrian refugees and the politics of migration in Europe: An ontological security perspective
Suriyeli mülteciler ve Avrupa'da göçün siyaseti: Varlıksal güvenlik perspektifi
  1. Tez No: 580872
  2. Yazar: BAHAR ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA UMUT TÜREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tez Suriyeli mültecilerin kitlesel göçünün Avrupa siyasetine etkisini varlıksal güvenlik konsepti çerçevesinde incelemektedir. Çalışma varlıksal güvenlik ve mülteci karşıtı söylem ile devletlerin politikaları arasındaki ilişkiyi açığa çıkararak konunun kimlik boyutuna odaklanmaktadır. Tezin temel argümanı şu şekildedir: Mülteci karşıtı söylem ve mültecileri dışlayıcı politikaların yükselişe geçmesinin sebebi varlıksal güvenliğin bozulmaya uğramasıdır. Almanya ve Macaristan örnek ülkeler olarak seçimiş ve 2015-2017 arasındaki periyotta inceleme yapılmıştır. Araştırmada tezin teorik çerçevesini oluşturmak için varlıksal güvenlik kavramı üzerine şekillenen literatür; söylem analizi için siyasi aktörlerin açıklama, röportaj ve parti programlarının yer aldığı medya organları ve devletlerin dışlama metotlarını belirlemek için yasal belge ve siyasi gelişmeler incelenmiştir. Söylem alanında örnek ülkelerde söylemi inşa sürecinde üç temel strateji belirlenmiştir. Politika üretimi alanında iki tip dışlayıcılık ele alınmıştır: fiziksel ve hukuki. Tez Suriyeli mültecilerin kitlesel göçünden ortaya çıkan varlıksal güvensizliğin birbirinden farklı iki ülkede, Macaristan ve Almanya, bile aynı sonuca götürdüğünü göstermeyi amaçlamaktadır: mülteci karşıtı söylem ve politikalar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of the mass arrival of Syrian refugees to European politics by using the concept of ontological security. It focuses on the identity dimension of the issue by depicting the relationship between ontological security and the anti-refugee discourse and policies of states. The main argument of the thesis is as follows: the reason for the rise of anti-refugee discourse and the policies of exclusion of refugees is the sense of disruption in ontological security. Two states, Germany and Hungary, are used as case studies within the period between 2015 and 2017. The research collects data from sources through the literature based on the concept of ontological security to establish the theoretical framework of the thesis; media outlets to make a discourse analysis of declarations, interviews and party programs of political actors and; the examination of legal documents and political developments to determine the exclusion methods of states. In the discursive realm, the thesis identifies three main themes in the discourse producing process in case countries. In the exclusionary realm, the thesis examines two types of exclusion: physical and legal. The thesis intends to indicate that the ontological insecurity arising from the mass arrival of Syrian refugees brings the same conclusion even in two different countries, Hungary and Germany: anti-refugee discourse and policies.