Firm-level antecedents of export performance
İhracat performansının firma bazında belirleyicileri
  1. Tez No: 580878
  2. Yazar: AYŞE HANDE KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT NİSAN GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uluslararası ticaret engellerinin kaldırılması, iletişim ve dijitalleşmeyle ilgili teknolojik gelişmeler, 2000'li yıllarda küresel ticaretin önemini arttırmıştır. Öte yandan, İngiltere'nin Brexit belirsizliği ve potansiyel ticaret savaşlarıyla ilgili son gelişmeler uluslararası ticaret faaliyetlerini tehdit etmektedir. Ticaret dinamikleri ve rekabet koşullarının değişen doğası, özellikle gelişmekte olan ekonomiler için ihracatın önemini arttırmaktadır. Bu bağlamda, gelişmekte olan bir ekonomi olarak, Türkiye'nin rekabet gücünü arttırmak ve kronik cari açığını yönetmek suretiyle sürdürülebilir bir ekonomi inşa etmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, firma düzeyinde ihracat performansının öncülleri incelenmiştir. Firmanın iç kaynaklarını rekabet avantajının kaynağı olarak vurgulayan Kaynak Temelli Yaklaşım, çalışmanın teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Örneklem, İstanbul Sanayi Odası'nın“Türkiye'nin En Büyük 1000 Üretim Şirketi”listesinden alınmış 58 firmayı içermektedir. Çalışmadaki veriler hem arşiv kayıtlarından hem de anketten alınmıştır. Araştırma bulguları, yöneticinin eğitim seviyesi, yabancı dil kabiliyeti ve ihracat motivasyonlarının yanı sıra firmanın ihracat pazarlama stratejileri ve organizasyonel ihracat taahhüdünün daha iyi ve daha kötü ihracat performansına sahip firmalar arasında farklılık gösterdiğini göstermektedir. Ancak, regresyon analizi ihracat performansının en önemli öncüsü olarak yöneticinin ihracat motivasyonlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Removal of barriers to international trade and investment in addition to technological developments particularly in communication and digitalization increased the significance of global trade in 2000s. However, recent developments regarding UK's Brexit uncertainty and potential trade wars have been threatening the international business activities. Changing nature of the trade dynamics and conditions of competition raises the importance of exporting especially for developing economies. In this context, Turkey, as a developing economy, is in need to build a sustainable economy by increasing competitive power and managing chronic account deficit. In this study, firm-level antecedents of export performance are investigated. The resource-based view, which emphasizes the internal environment of the firm as the source of its competitive advantage, establishes the theoretical framework of the study. The sample is drawn from Istanbul Chamber of Industry's“Turkey's Largest 1000 Manufacturing Firms”list and includes 58 firms. Data were collected from archival sources as well as through a survey. Research findings show that manager's level of education, foreign language ability, and level of motivation for exporting as well as firm's export marketing strategies and organizational export commitment differentiate between firms with better and poorer export performance. However, regression analysis reveals manager's level of motivation for exporting as the most significant antecedent of export performance.