Alüminyumun kaynağında kaynak parametrelerinin mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of welding parameters on the mechanical properties of aluminum
- Tez No: 580881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında 6082-T6 alüminyum alaşımına V ve II olmak üzere iki farklı kaynak ağzı açılmış olup bu alaşıma farklı akım şiddetleri ve farklı alaşımlardaki dolgu telleri kullanılarak MIG kaynağı yapılmıştır. Bu kaynak işleminin alüminyum alaşımının mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Farklı akım şiddetleri ve farklı alaşımda dolgu telleri ile kaynak yapılan alaşımın akma ve çekme dayanımı, sertlik ve çentik darbe enerjisi gibi mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Kullanılan dolgu tellerine ve kaynak ağzına bağlı olarak kaynak akım şiddeti arttıkça (150-160 A arası) genel olarak alaşımın dayanım değeri ve mekanik özelliklerinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two different welding bent, V and II, were opened to 6082-T6 aluminum alloy and MIG welding was made to this alloy by using different current intensities and filler wires in different alloys. It is aimed to investigate the effect of this welding process on the mechanical properties of aluminum alloy. The effect of the alloy, which is welded with different current intensities and filler wires in different alloys, on mechanical properties such as yielding and tensile strength, hardness and notch impact energy were investigated. It has been observed that the strength and mechanical properties of the alloy generally increase as the welding current strength increases (between 150-160 A) depending on the filler wires used and the welding bent.