TiN/TiCN/TiC ince film sentezlenmesi ve yapısal –mekanik ve biyouyumluluk özelliklerinin araştırılması
Synthesis of TiN/TiCN/TiC thin film and investigation of structural-mechanical and biocompability properties
- Tez No: 580883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİ YEŞİLDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada kapalı alan dengesiz manyetik alanda sıçratma (CFUBMS) yöntemi kullanılarak, ticari saf titanyum (Cp-Ti) ve Ti6Al4V taban malzemelerinin yüzeyinde çok katmanlı TİN/TİCN/TİC ince film büyütülmüştür ve kaplamanın yapısal, mekanik, korozyon ve biyouyumluluk özellikleri incelenmiştir. Kaplamaların mikro yapı ve kompozisyon analizleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımı X-Ray spektrometresi (EDS), X-Ray difraksiyonu (XRD) ve X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) ile incelenmiştir. Ayrıca kaplamanın mekanik özelliklerini belirlemek için nano-sertlik ve çizik deneyleri kullanılmıştır. Kaplamaların biyouyumluluk özellikleri in-vitro testleri ile incelenmiştir. İn-vitro testinde numuneler SBF (yapay vücut sıvısı) çözeltisi içerisinde 7-14-21 gün süre ile bekletme testine tabi tutulmuştur ve bekletme süresine bağlı olarak kaplama yüzeyinde hidroksiapatit oluştuğu gözlenmiştir. Bu da manyetik alanda sıçratma yöntemi ile büyütülen TiN/TiCN/TiC kaplamaların biyouyumlu olduğunu göstermektedir. Korozyon testleri ise tuzlu su, yapay tükürük ve SBF içerisinde olmak üzere üç farklı ortamda gerçekleştirilmiştir. Bu testler sonucunda TiN/TiCN/TiC kaplanmış numunelerin korozyon direncinin Cp-Titanyum ve Ti6Al4V taban malzemelerin korozyon direncinden daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, TiN/TiCN/TiC multilayer thin films were deposited on the surface of commercially pure Titanium (Cp-Titanium) and Ti6Al4V substrates using CFUBMS (closed field unbalanced magnetron sputtering) method and the structural, mechanical, corrosion and biocompatibility properties of the coatings were investigated. Microstructure and composition analyzes of the coatings were investigated by scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS), X-ray diffraction (XRD) and X-ray photoelectron spectroscopy (XPS). In addition, nano-hardness and scratch tests were used to determine the mechanical properties of the coatings. The biocompatibility properties of the coatings were investigated by in-vitro tests. In the in-vitro test, samples were immersed and kept in SBF (simulated body fluid) solution for 7-14-21 days and depending on the duration of the waiting time, hydroxyapatite formation was observed on the surface of the samples. This shows that the TiN/TiCN/TiC coatings deposited by the magnetron sputtering method are biocompatible coatings. Corrosion tests were carried out in three different environments, NaCl solution, artificial saliva and SBF. As a result of these tests, it was concluded that the corrosion resistance of TiN/TiCN/TiC coated on Cp-Titanium and Ti6Al4V samples are higher than the corrosion resistance of uncoated samples.