Yumurtacı tavuk rasyonlarına sepiyolit ilavesinin performans ve yumurta kalite özellikleri ile bazı serum paremetreleri üzerine etkisi
Effect of dietery sepiolite supplementation into diet of laying hens on performance, egg quality and some serum parameters
- Tez No: 580884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yumurtacı tavuk rasyonlarına artan düzeylerde sepiyolit (%1, 2, 3) ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve bazı serum parametreleri üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılan çalışmada, 96 adet 28 haftalık yaşta Lohmann (LSL) beyaz yumurtacı tavuk herbiri altı alt gruptan ve her alt grupta dört hayvan olacak şekilde şansa bağlı olarak 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu (S0) yumurtacı tavuk yemi ile diğer gruplar ise sırasıyla %1 (S1), %2 (S2), %3 (S3) düzeyinde sepiyolit kil içeren rasyonlarla toplamda 13 hafta süreyle (bir hafta alıştırma) beslenmişlerdir. Denemede kullanılan yem ve su ad-libitum olarak verilmiş, kümes içinde 17 saat/gün aydınlatma uygulanmıştır. Yumurtacı tavuk rasyonlarına yüksek düzeylerde sepiyolit ilavesinin deneme sonu canlı ağırlığını azalttığı saptanmıştır (P0.05), sepiyolitin yumurta verimi ve yumurta ağırlığını linear olarak azalttığı tespit edilmiştir (P0.05). Sonuç olarak, kabuk kalitesini iyileştirmek ve kırık-çatlak yumurta oranını azaltmak için insan ya da hayvan sağlığına herhangi bir zararı olmayan ve temin edilmesi kolay olan sepiyolitin adsorban olarak yumurtacı tavuk rasyonlarında kullanılmasının uygun olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of increasing levels (0, 1, 2 and 3%) of dietary sepiolite supplementation into layer diets on performace, egg quality traits and some serum parameters. This study consisted of a total of 96, 28-week-old, Lohmann White laying hens, which were randomly distributed into four experimental groups. Each experimental group of six replicates including four birds each was fed with diets containing a standart commercial layer diet (S0), basal diet plus 1% (S1), + 2% (S2), + 3% (S3) sepiolite from week 28 th to 51st. During the experimental period, hens were fed on ad- libitum and water for hens was available all the times. Hen house was lit for 17 h/d. The sepiolite supplementation into the diet of laying hens at high levels decreased the final body weight (P 0.05), it was found that sepiolite decreased linearly the egg yield and egg weight (P 0.05). In conclusion, results showed that sepiolite, which is suitable and easy to supply without any harm to human or animal health, may be used in laying hens diets as adsorbents in order to improve shell quality and to reduce cracked egg shell ratio.