Yetenek yönetimi algısının X ve Y kuşaklarının iş tatminlerine etkisi
An effect of talent management perception on job satisfaction of X and Y generations
  1. Tez No: 580926
  2. Yazar: MELİS YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE EREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Son yıllarda artan rekabetle birlikte kurumların varlıklarını sürdürmelerinde yetenekli çalışanları keşfetmek, onların kuruma aidiyetlerini pekiştirmek, liderlik pozisyonları için onları yetiştirmek ve yetenek havuzu oluşturarak potansiyel yeteneklere sahip olmak önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda ulusal ve uluslararası ölçekteki kurumlar, çeşitli eğitim programları aracılığıyla yetenekli çalışanları kazanmaya çalışmakta ve liderlik pozisyonundaki boşlukları gidermeye çalışmaktadırlar. Böylelikle kurumlar arası ve sektörde yaşanan yoğun rekabet ortamında farklılık elde etmek istemektedirler. Bu süreçte çalışanların kurumların uyguladıkları yetenek yönetimi uygulamalarını nasıl algıladıkları ve bu durumun onların iş tatmin düzeylerini ne şekilde etkiledikleri konusu gündeme gelmektedir. Öte yandan iş değerlerini ve iş tatmin düzeylerini farklı düzeyde etkilediği düşünülen kuşak olgusu, yetenek yönetimi sürecinde aktif rol oynamaktadır. Bu çalışmada amaç; ilaç firmalarının yetenek yönetimi uygulamalarını ortaya koymak, yetenek yönetimi algısının X ve Y kuşaklarının iş tatmin düzeylerini nasıl etkilediğini tespit etmektir. Bu kapsamda nicel ve nitel olmak üzere iki aşamalı araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel kısmında yetenek yönetimini uygulayan ilaç firmalarının çalışanlarına, bulundukları kuşaklarla birlikte iş tatmin düzeylerini ölçümlemek için anket uygulanmıştır. Araştırmada Weiss Davis England ve Lofquist tarafından geliştirilen Minnesota iş tatmini ölçeği, Altınöz ve Çöp (2010, 129–141)'ün yapmış olduğu araştırmanın yargıları ile Çayan (2011: 143)'ın literatür taraması sonucu elde ettiği yargılardan oluşan yetenek yönetimi algısı ölçeği kullanılmıştır. Nitel araştırma aşamasında ise ilaç firmalarının yöneticileri ile yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With increasing competition in recent years, it has become important to discover talented employees in maintaining their assets, to reinforce their commitment to the organization, to train them for leadership positions, and to have the potential to create a talent pool. In this context, national and international institutions struggle to win talented employees through various training programs and try to eliminate the gaps in the leadership position. In this way, they want to make a difference in the intense competition environment between the institutions and the sector. In this process, the issue is how the employees perceive the talent management practices applied by the institutions and how they affect their job satisfaction levels. On the other hand, the generation that is thought to affect job values and job satisfaction levels at different levels plays an active role in the talent management process. The purpose of this study is to demonstrate talent management practices of pharmaceutical companies, and to determine how the talent management perception affects job satisfaction levels of the X and Y generations. In this context, a two-stage research has been carried out both quantitatively and qualitatively. In the quantitative part of the study, a questionnaire was applied to the employees of the pharmaceutical companies that apply talent management to measure their level of job satisfaction with the generations. In the study, the talents of the researchers of Minnesota job satisfaction scale, Altınöz ve Çöp (2010, 129-141) developed by Weiss Davis England and Lofquist and the talent management perception scale consisting of the judges obtained by Çayan (2011: 143) . During the qualitative research phase, a structured interview was conducted with the managers of the pharmaceutical companies.