İlkokul 4. sınıf öğrencilerine sağduyu, yardımlaşma, doğruluk ve saygı değerlerinin kazandırılmasında drama etkinliklerinin etkililiği
Effectiveness of drama activities on 4th grade students to gain common sense, cooperation, righteousness and respect values
  1. Tez No: 580936
  2. Yazar: MEHMET ALİ ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAK HALİM ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışmada ilköğretim 4. sınıfta okuyan öğrencilere verilmesi planlanan yardımlaşma, doğruluk, saygı değerleriyle beraber güncel olan sağduyu değerinin kazandırılmasında drama etkinliklerinin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma üç temel aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada öğrencilerin drama etkinlikleri ile verilmesi planlanan değerlerin tespiti için ön test kullanılmıştır. İkinci aşamada drama etkinlikleri verilmiştir. Üçüncü aşamada drama etkinliklerinin etkililiğini belirlemek amacıyla son test uygulanmıştır. Bulgular: Uygulama sonrası elde edilen verilere göre, drama etkinliklerinin yardımlaşma ve saygı değerlerinin kazandırılmasında etkili olduğu, sağduyu ve doğruluk değerlerinin kazandırılmasında anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Dramanın yardımlaşma ve saygı değerlerinin kazandırılmasında etkili olduğu, drama etkinliklerinin aktif öğrenme sağlayarak dersi zevkli hale getirdiği, sınıf öğretmenleri ile yapılan görüşmeler sonrasında öğrencilerin motivasyonunu arttırdığı ve derste daha aktif hale geldikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to examine the effects of drama activities on gaining such values to be given within the primary school curriculum as cooperation, righteousness, respect and common sense values, which is new and current value in education studies, of 4th grade students. Method: This study was conducted in the framework of quasi-experimental design with pre-test post-test control group. The study consists of three basic stages. In the first stage, pre-test was used to determine the values planned to be given by the drama activities of the students. In the second stage, drama activities were given. In the third stage, the final test was applied to determine the effectiveness of the drama activities. Findings: According to the data obtained after the application, it was found that drama activities in 4th grade students were effective in gaining cooperation and respect values, and they did not have a significant effect on gaining common sense and righteousness values. Results: Drama activities were effective in gaining the values of cooperation and respect, provided active learning conditions and made lessons entertaining, increased motivation of students and made them more active during the courses.